Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Jednostka organizacyjna Gminy Miejskiej Głogów.
Plan wydarzeń:
Październik 2020 w CK

Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach MOK
POBIERZ
 
Oświadczenie dla uczestnika wydarzenia w czasie pandemii
POBIERZ
Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach CK MOK w czasie pandemii  
                 POBIERZ
 
 

 

 

Głogów - Marina, ul. Obozowa

30.04.2017 r., godz. 17:00

CZTERY REFY

02.07.2017 r., godz. 17:00

TRZY MAJTKI

16.07.2017 r., godz. 17:00

STARE DZWONY (Ryszard Muzaj, Andrzej Korycki, Dominika Żukowska)

Wstęp wolny

 

 

 

 

Cztery Refy – polski zespół szantowy założony w 1985 roku przez członków Akademickiego Klubu Żeglarskiego w Łodzi występujących przed laty w zespole Refpatent. W ciągu przeszło dwudziestu lat istnienia zespół zdobył praktycznie wszystkie możliwe wyróżnienia na festiwalach szantowych w całej Polsce (m. in. kilkukrotnie wyróżniony na festiwalu Shanties w Krakowie). Od 1985 jest organizatorem i gospodarzem Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską „Kubryk”.

W ciągu 20 lat istnienia zespołu przewinęło się przez niego ok. dwudziestu muzyków, obecny skład ukonstytuował się w 2000 roku.

Instrumentarium zespołu składa się wyłącznie z instrumentów akustycznych, duża część utworów, głównie klasyczne szanty, śpiewanych jest a cappella.

Obecny skład zespołu:
Izabela Puklewicz Łuczak– skrzypce
Maciej Łuczak – wokal, gitara
Jerzy Ozaist – wokal, bodhrán
Zbigniew Zakrzewski – wokal, drumla
Wiktor Bartczak – wokal, flażolety, gitara, mandolina, banjo
Jerzy Rogacki – wokal, anglo-koncertina

 

Trzy Majtki - męski zespół instrumentalno - wokalny z Trójmiasta, specjalizujący się w piosence żeglarskiej oraz w autorskiej interpretacji szanty klasycznej a ostatnimi czasy dodatkiem do repertuaru są autorskie kompozycje Edka Hańczy, jednego z członków zespołu.

Pierwsze wzmianki o zespole pochodzą z 1998 roku. Od początku grupę tworzyli: Paweł Sokolski (pseudonim Bohdan Siemieniec), Witold Przyklęk (pseudonim Roman Kepler) i Edward Hańcza. Nieco później do składu dołączył akustyk Maciej Mielech (pseudonim Lucjan Hebel) a pod koniec 2003 roku skrzypek Łukasz Zięba (pseudonim Gerard Wanta). Rok 2004 zaowocował wydaniem pierwszej płyty - „Z prądem” (wyd. SOLITON), na której znalazły się najczęściej śpiewane utwory szantowe a także trzy piosenki własnej kompozycji. W następnych latach zespół występował na większości polskich festiwali szantowych zdobywając liczne nagrody. Wśród nich:
- Szanta na Sukces 2004 (Kielce) - II miejsce
- Burczybas 2004 (Wdzydze) - I miejsce
- Szanty w Giżycku 2004 - Grand Prix
- Keja 2004 (Strzelce Krajeńskie) - III miejsce
- Gniazdo Piratów 2005 (Wawa) - nagroda publiczności
- Shanties 2005 (Kraków) - nominacja do udziału w festiwalu
- Szantomierz 2005 (Sandomierz) - I miejsce, srebrne wiosło
- Bakista 2006 (Łeba) - Grand Prix
- Szanty we Wrocławiu 2007 (Wrocław) - I miejsce
- Festiwal Szanty nad Brdą `05.2008 (Bydgoszcz) - I miejsce - nagroda publiczności - tytuł „Bard Brdy”
- Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego na Szantach pod Żurawiem 2008 za szantę premierową „Sopocki Rybak”
- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska 10.07.2009 na X SZANTACH POD ŻURAWIEM 2009 za „szantę” premierową „Oczy Brązowe”
Pod koniec 2010 roku zespół zawiesił działalność koncertową, aby skupić się na nagraniu kolejnej płyty. Prace nad nowym krążkiem przeciągały się bardzo długo. Na początku 2011 roku z zespołu odszedł skrzypek. Tym nie mniej zespół wznowił działalność sceniczną. Od czerwca 2011 do zespołu dołączyła Justyna Lewandowska - skrzypce, śpiew. Pierwsza kobieta w stałym składzie Trzech Majtków. Dwa lata później, w 2013 Justynę zastąpił Roman Chojnacki.

Druga płyta zespołu „40 Years Old” została w końcu wydana w 2015 roku. Rok ten był o tyle jubileuszowy, że trzech członków zespołu kończyło w tym roku swoje 40 lat.

Skład zespołu:
Paweł Sokolski - gitara akustyczna i śpiew
Witold Przyklęk - gitara basowa
Edward Hańcza - gitara akustyczna, harmonijki ustne i śpiew
Maciej Mielech - akustyk i technik w jednej osobie
Roman Chojnacki - skrzypce, śpiew

 

Stare Dzwony (the Old Bells) to jeden z najstarszych, działających w tym samym składzie polskich zespołów szantowych, od którego zaczęła się zarówno moda na profesjonalne śpiewanie szant i piosenek żeglarskich, jak i cały ruch szantowy w Polsce. 

W skład grupy od wielu lat wchodzą: 
- Andrzej Korycki,
- Ryszard Muzaj,
- Jerzy Porębski,
- Marek Szurawski

Przez wiele lat śpiewał z nimi nieżyjący już serdeczny przyjaciel wszystkich Janusz Sikorski („Sikor”), którego piosenki i tłumaczenia ciągle żyją w repertuarze grupy. 

Zdobywcy Grand Prix na Festiwalu „Shanties” w Krakowie w 1983 i 1993 roku, utalentowani muzycy i silne indywidualności, znają się i darzą przyjaźnią od wielu lat, cementując wzajemne więzi wieloma wspólnymi rejsami nie tylko na muzycznych, ale i na morskich szlakach. 

Są aktywnymi żeglarzami do dzisiaj. Byli gośćmi (w pełnym lub zmniejszonym składzie) na wszystkich liczących się festiwalach szantowych na świecie, m.in. w Mystic Seaport, San Francisco i Chicago (USA), w Toronto (Kanada), Karlskronie (Szwecja), Workum i Amsterdamie (Holandia), Dunkierce (Francja), Liverpoolu, Bristolu i Newcastle (Anglia), i Wilhelmshaven (Niemcy). Członkowie zespołu są również obecni na wszystkich znaczących spotkaniach szantowych w Polsce, pełniąc na nich niejednokrotnie funkcje kierowników artystycznych lub zasiadając w jury. W 2003 roku otrzymali nagrodę specjalną Tygodnika Wybrzeże (w ramach nagrody „Rejs Roku”), honorującą wieloletnią popularyzację ruchu szantowego i żeglarstwa w Polsce. Działalność członków zespołu wykracza znacznie poza występy estradowe, współtworzą bowiem liczne programy radiowe i telewizyjne o tematyce morskiej – by wspomnieć chociażby zdobywający coraz większą popularność program „Opowieści Wiatru i Morza” TV Polonia, realizacja Jola i Sławomir Klupś – www.owim.pl), mają na koncie książki, artykuły i opracowania, z ich pomysłu powstała Fundacji Kultura Morska oraz Jasnogórskie Spotkania Szantowe „Rubin”. Również Kongregację Miłośników Krzewienia Kultury Picia Rumu WRAK oraz specjalne karaibskie „rejsy rumowe” (www.fkm.com.pl/WRAK) To, co wyróżnia jeszcze „Stare Dzwony”, to niewątpliwie różnorodność repertuarowa – od klasycznej szanty i pieśni kubryku po oryginalne, bogate aranżacje instrumentalne i współczesną, autorską piosenkę żeglarską, w której członkowie zespołu pozostają do dzisiaj niekwestionowanymi liderami.. W czasie koncertów zachowują oryginalny styl wspólnej, śpiewanej zabawy. Cenią luz, ciepło i naturalność, traktując słuchaczy jak bliskich, zaprzyjaźnionych ludzi, a nie jak anonimową publiczność. Znają ich zresztą ponad dwadzieścia pięć lat... Wymyślili i realizują sceniczno-koncertową wersję „Rejsu ku Wyspom Szczęśliwym”, co przekonująco oddaje charakter ich muzycznych opowieści o „ludziach, morzu i okrętach”. A Wyspy Szczęśliwe? Przecież są takie… Marek Szurawski, Jerzy Porębski, Ryszard Muzaj i Andrzej Korycki oraz nieżyjący już Janusz Sikorski.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.