Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Jednostka organizacyjna Gminy Miejskiej Głogów.
Plan wydarzeń:
Październik 2020 w CK

Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach MOK
POBIERZ
 
Oświadczenie dla uczestnika wydarzenia w czasie pandemii
POBIERZ
Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach CK MOK w czasie pandemii  
                 POBIERZ
 
 

 

29.08.2018 r. (środa), godz. 17:00
Zamek w Czernej

PRZEGLĄD PRAC POPLENEROWYCH
„CZŁOWIEK CHRONI ŚRODOWISKO”

 

Plener malarski odbywa się w dniach 16-30.08.2018 r. w Zamku w Czernej

 

Idea organizacji pleneru plastycznego zrodziła się podczas Ogólnopolskiego Sympozjum Towarzystw Regionalnych i Stowarzyszeń Kulturalnych działających w ośrodkach uprzemysłowionych, zorganizowanego przez Głogowskie Towarzystwo Kultury (GTK) na terenie budowy Huty Miedzi „Głogów” w dniach 27-28 III 1969 r. Dyskutowano głównie
o potrzebie rozwoju form działalności kulturalnej w środowiskach wielkich aglomeracji przemysłowych i ochrony pejzażu. Efektem tych dyskusji było podjęcie przez środowisko głogowskich działaczy kultury starań o utworzenie ogólnopolskiego pleneru artystycznego.

Pierwszy plener zorganizowano w czerwcu 1976 r. Organizatorzy postawili sobie za cel zbliżenie środowiska twórców z problematyką przemysłu miedziowego. Mieszkańcom miasta chciano, oprócz efektów pracy twórczej, pokazać warsztat artysty oraz sposób powstawania dzieła. Potrzeba organizowania plenerów była związana z kwestią rozwoju kultury
w rozwijającym się ośrodku przemysłowym, jakim stawał się Głogów. Plener był również odpowiedzią na potrzebę ochrony środowiska i zwrócenia uwagi na problem ekologii.

Organizatorami pierwszego pleneru byli: Głogowskie Towarzystwo Kultury, Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych w Głogowie (obecne Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Głogowie), Huta Miedzi „Głogów”, Związek Polskich Artystów Plastyków i Koło NOT przy Hucie Miedzi. W organizacji pleneru szczególnie zasłużył się Mieczysław Kaczkowski - archeolog (prowadzący od 1967 r. badania archeologiczne na terenie budowy Huty Miedzi „Głogów”), pierwszy dyrektor głogowskiego muzeum, a równocześnie prezes GTK (od 1977 r. - Towarzystwo Miłośników Głogowa). Uważał on, że działalność artystyczna plastyków powinna na stałe wpisać się w pejzaż miasta.

W organizowanie pleneru w latach następnych włączyły się głogowskie zakłady pracy, Urząd Miejski w Głogowie, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Wolnej Sztuki (od 1993 r.) oraz głogowscy przedsiębiorcy. Od drugiego pleneru, który odbył się w czerwcu 1977 r. funkcjonowała nazwa Ogólnopolski Plener Plastyczny „Człowiek kształtuje i chroni środowisko”. Impreza trwała z reguły kilkanaście dni, a jej pokłosiem była wystawa w głogowskim muzeum. Pierwsze plenery odbywały się w Głogowie, następne również w ośrodkach wypoczynkowych nad Jeziorem Sławskim, zwłaszcza w Lubiatowie.

Trzon uczestników plenerów stanowili plastycy głogowscy – od lat 70. prężnie działające środowisko twórcze, m.in.: Krystyna Bogacz, Kinga Domańska, Halina Engel–Samorek, Jacek Krzysik, Małgorzata Maćkowiak, Andrzej Owczarek, Arkadiusz Paczyński, Krzysztof Piotrowski, Leszek Pliniewicz, Telemach Pilitsidis, Bogdan Samorek, Renata Skrzypczak, Zygmunt Stachura, Ewa Śliwa, Helena Zadrejko. Głogowscy plastycy, we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków, zapraszali artystów z różnych środowisk twórczych w kraju. Spotykali się tu twórcy reprezentujący różne szkoły, kierunki i tendencje w sztuce oraz kolejne ich pokolenia. Wielu z nich to znani dzisiaj artyści, profesorowie uczelni artystycznych, m.in.: Andrzej Basaj, Eugeniusz Get–Stankiewicz († 2011), Zbigniew Gorlak, Andrzej Klimczak–Dobrzaniecki, Paweł Lasik, Franciszek Maśluszczak, Lech Okołów, Krzysztof Skarbek. W późniejszych latach zapraszano również twórców z innych krajów Europy: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Danii, Grecji, Litwy, Ukrainy. W latach 90. plener funkcjonował z tytułem Międzynarodowy.

Przez cały okres trwania pleneru (1976-1998) nie zmieniła się jego idea, jednak w różny sposób inspirowała ona kolejnych artystów - zależnie od ich wrażliwości i spojrzenia na temat ekologii. Stąd wielka różnorodność stylistyk, technik, symboliki. Jednak wiodące przesłanie: chrońmy naturalne środowisko, aktualne było w większości prac.

Do roku 1998, w 21 plenerach udział wzięło ponad 200 malarzy, grafików i rzeźbiarzy. Prace plastyczne powstające w kolejnych edycjach plenerów gromadzone były w zbiorach głogowskiego muzeum (na ich bazie powstała galeria sztuki współczesnej, także w instytucjach miejskich, zakładach pracy, trafiały do prywatnych zbiorów. 1

Tegoroczny plener organizowany jest po raz trzeci, od długo oczekiwanej reaktywacji plenerów „Człowiek kształtuje i chroni środowisko”. Założeniem pleneru jest rozwijanie wyobraźni twórczej, wymiana doświadczeń artystycznych i technicznych, pragnienie uzyskania dzieł malarskich inspirowanych przyrodą, zabytkami, architekturą i życiem mieszkańców. Zależy nam na zestawieniu różnych sposobów widzenia rzeczywistości, która nas otacza. Możliwością konfrontacji postaw twórczych i warsztatu, integracji środowisk twórczych, rozwoju kultury, propagowania idei tolerancji i pluralizmu kulturowego, refleksji nad sztuką, która umożliwi wymianę myśli, spostrzeżeń i opinii. Pozwoli kształtować postawy kreatywne, zainteresowania i zamiłowania w tworzeniu szeroko pojmowanej kultury plastycznej. Rozwijaniu inwencji, wyobraźni i wrażliwości plastycznej uczestników poprzez własną kreację i aktywność twórczą. Udział w plenerze zgłosiło 10 artystów , przedstawicieli różnych gatunków malarstwa z całej Polski Iwona Markowicz-Winiecka (Gorzów Wielkopolski), Roger Piaskowski (Legnica), Irena Smolen (Jenin), Urszula Klecha (Łódź), Renata Wojnarowicz (Piła), Edward Gałustow (Gliwice), Benedykt Kroplewski (Malbork), Małgorzata Maćkowiak (Głogów), Telemach Pilitsidis (Głogów- kurator artystyczny pleneru), Joanna Kinder (Głogów). Plener odbywać się będzie w wielu ciekawych, historycznych miejscach Głogowa, a siedziba główna znajdować się będzie w Zamku w Czernej. Plener będzie stanowił doskonałą okazję dla mieszkańców regionu do „bieżącego” zapoznawania się z twórczością wybitnych malarzy w przestrzeni publicznej. W 2015 roku plenerze wzięli udział artyści profesjonalni: Bożena Cajdler-Gruszkiewicz (Zielona Góra), Bożena Jędrzejewicz (Kraków),Janusz Skiba (Zielona Góra), Adam Kunikowski (Warszawa/Otrębusy), Lidia Snitko-Pleszko (Warszawa), Stanisław Czarnecki (Sulechów), Maria Antoniak (Legnica), Telemach Pilitsidis (Głogów, kurator artystyczny pleneru), Roma Pilitsidis (Głogów), Małgorzata Maćkowiak (Głogów), Renata Skrzypczak-Perełkiewicz (Głogów), Joanna Kinder (Głogów), a w 2016r. uczestniczyli: Bogumiła Twardowska-Rogacewicz (Jelenia Góra), Bożena Jędrzejewicz (Kraków), Stanisław Czarnecki (Sulechów), Lidia Snitko-Pleszko (Warszawa), Adam Kunikowski (Warszawa/Otrębusy), Roma Pilitsidis (Głogów), Telemach Pilitsidis (Głogów, kurator artystyczny pleneru), Małgorzata Maćkowiak (Głogów), Joanna Kinder (Głogów).

Efekty pracy będzie można zobaczyć na poplenerowym przeglądzie prac 29.08.2018 r. o godz. 17.00 w Zamku w Czernej oraz na zorganizowanej poplenerowej wystawie. Nieodpłatana wystawa zostanie zaprezentowana w Galerii Edukacji Twórczej w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie w październiku 2018 r. Pozwoli ona na popularyzację wśród mieszkańców technik malarskich i zaprezentowanie dzieł powstałych podczas pleneru. Szacunkowa liczba odbiorców sztuki wynosi ok. 300 osób.

Plener to wydarzenie, które stwarza przestrzeń wzajemnych inspiracji, wymiany doświadczeń i dzielenia się sobą. Twórcy pod wpływem atmosfery i doświadczeń zdobytych na plenerze przekraczają swoje ograniczenia. Poprzez możliwość otrzymania takiego artystycznego impulsu i ożywienia twórczej duszy – uczestnictwo w plenerze staje się niezapomnianym wydarzeniem.

W ramach zadania uczestnikom pleneru zapewniona zostanie opieka artystyczna i całodzienne utrzymanie oraz wszystkie materiały niezbędne do pracy. Plenery będzie ważnym wydarzeniem kulturalnym miasta, inspirującym realizację imprez artystycznych tj.: wystawy poplenerowe, happeningi, działania z dziećmi, warsztaty plastyczne.

 

1 Literatura:

Katalogi wystaw poplenerowych „Człowiek Kształtuje i Chroni Środowisko” w zbiorach Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie;

Katalog wystawy Polska sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum w Głogowie (jw.).

Roma Pilitsidis [EZG z. 71, 2011 - Plenery plastyczne „Człowiek kształtuje i chroni środowisko”

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.