Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Jednostka organizacyjna Gminy Miejskiej Głogów.
Projekt LEGENDY GŁOGOWSKIE: klik

przycisk-legendy1024

AUDIOBOOK (w przygotowaniu)

Plan imprez CK:
wrzesień 2021
POBIERZ

październik 2021
POBIERZ

 Oświadczenie
dla uczestnika wydarzenia
w czasie pandemii
POBIERZ
Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach CK MOK w czasie pandemii  
POBIERZ


Regulamin
uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach MOK
POBIERZ

 

 

10.09 - 04.10.2021
Galeria Edukacji Twórczej MOK

37. GSJ: wystawa - "CO NAM ZOSTAŁO PO KOMEDZIE" ANDRZEJA WINISZEWSKIEGO

Wystawa w ramach: 37. Głogowskie Spotkania Jazzowe

wystawa-komeda-plakat-1024

09.07 - 31.08.2021r.
Galeria Edukacji Twórczej MOK

"Sztuka z kapelusza" - wystawa zbiorowa

Autorzy: Iwona Bis, Zdzisława Czombik, Izabella Hermanowska, Szymon Ćwikliński, Jarosław Jóźwiak, Florian Kohut, Jerzy Kubacki, Joanna Łysiak, Alina Matykiewcz, Katarzyna Olter, Ewa J. Partyka, Jagoda Pawelczak, Antoni Rut, Hanna Sińczuk, Halina Woźniak, Andrzej Ziemkowski.

 

„Sztuka z kapelusza” to tytuł wystawy, ale też temat dla artysty, gdzie słowo kapelusz może przywoływać rozmaite wyobrażenia. Zazwyczaj kojarzymy się nam z nakryciem głowy. Czasami to elegancki dodatek do ubioru, czasami znoszone, wytarte kapeluszysko, do którego ulicznym grajkom wrzucamy przysłowiowy grosik lub dwa. Z kolei iluzjoniści i magicy potrafią z kapelusza „wyczarować” mnóstwo zabawnych przedmiotów, w tym nierzadko żywe króliki, gołębie, chomiki itp. Z pewnością z kapeluszem mogą również łączyć się pewne, życiowe wydarzenia, przygody, emocje, czy przemyślenia, a być może tak jak w piosence Tadeusza Rossa masz „słońce w kapeluszu, słońce w kapeluszu”, przyzwyczaiłeś się i musisz „trochę słońca nosić tam”.

Serdecznie zapraszam w imieniu Zarządu Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków do udziału w wystawie pt: Sztuka z kapelusza. Otwarcie planowane jest dnia 9 lipca 2021 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie. Wystawa potrwa do 31 sierpnia b.r.
Druga edycja tej wystawy przewidziana jest w listopadzie b.r. w Muzeum Zamku Opalińskich w Sierakowie.


Z wyrazami szacunku,
Ewa J.Partyka

wystawa-sztuka-z-kapelusza-plakat-1024

07.05.2021 - 30.06.2021r.
Galeria Edukacji Twórczej MOK (do 29.05 dostępna z zewnątrz budynku)

WYSTAWA FOTOGRAFII: ZARAŻAMY KULTURĄ

Zaprszamy Państwa na qystawa fotografii dokumentującą wydarzenia jakie realizowaliśmy w Miejskim Ośrodku Kultury w czasie pandemii. Jest to zbiór zdjęć z koncertów, spektakli, projektów. Odbyły się one w dużej mierze online, tylko niektóre udało się zrealizować w plenerze z udziałem ograniczonej liczby odbiorów, ze względu na panujące obostrzenia.

wystawa-zarazamy-kultura-folder-okladka1

wystawa-zarazamy-ultura-folder-srodek1024

wystawa-zarazamy-kultura3-plakat-1024

09.04-03.05.2021r. 
Galeria Edukacji Twórczej MOK - wystawa została tak wyeksponowana, aby można było ją obejrzeć z zewnątrz budynku (w czasie obowiązujących obostrzeń nie ma wstępu do Galerii). 

IV wystawa sztuki nieprofesjonalnej Pracowni 45

Zobacz również: wirtualnie

 

wystawa-pracownia-45-folder-okladka1024

wystawa-pracownia-45-folder-srodek1024

wystawa-pracownia-45-plakat-1024

W ZWIĄZKU Z OBOSTRZENIAMI OBOWIĄZUJĄCYMI OD 20.03.2021r. ZAWIESZAMY DZIAŁANIA Z UDZIAŁEM PUBLICZNOŚCI. GALERIA EDUKACJI TWÓRCZEJ MOK BĘDZIE NIECZYNNA DO ODWOŁANIA.


09.03 - 05.04.2021r.
Galeria Edukacji Twórczej MOK

Wystawa: KOLORY KOBIETY


Kolory Kobiety to projekt, który powstał z potrzeby serca. Dla kobiet, o kobietach - o tym, że każda z nas jest inna, wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju oraz o sile JEDNOŚCI w różnorodności. Różnimy się od siebie pod wieloma względami, wszystkie jednak jesteśmy kobietami - cudnymi istotami, które często zapominają jaka moc w nich drzemie...

W projekcie wzięło udział 11 kobiet. Dla każdej z nich zostały uszyte kolczyki sutasz, które miały oddać charakter uczestniczek, ich kobiecość, temperament; ich KOLOR. 

 

Autorka projektu, Agata Majewska o kobiecej sile pisze w ten sposób: 

„Nie uważam się za feministkę. Nie lubię etykietowania. Muszę jednak przyznać, że kocham ludzi, ale wprost ubóstwiam kobiety - za ich MOC. Za niewyobrażalną siłę i jednocześnie wrażliwość, za kobiecy szósty zmysł, za delikatność i wrodzoną dyplomację. Za bycie sobą i jednocześnie spełnianie się w tak wielu rolach (którym nie jeden mężczyzna by nie podołał). 

Za odwagę. Za naturalność. Za oczy, które czasami mówią o wiele więcej niż słowa kiedykolwiek były w stanie przekazać...

Kobieto ❤

Nie jesteś „puchem marnym”, jesteś POTĘGĄ.”

 agata-majewska506
Agata Majewska

 

Marlena  Mandziuk - pomoc przy organizacji

„Projekt jest podkreśleniem esencji kobiecości. Chociaż dla każdego będzie to coś innego i na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że skupiamy się na pięknie zewnętrznym, to „diabeł tkwi w szczegółach”, a dokładnie we wnętrzu. Z niego to bije siła sprawcza, twórcza, życiodajna. Uwielbiam cytat Adama Lacha „ Kobiecość to nie ładna twarz, płaski brzuch czy piękna skóra. Kobiecość to piękne wnętrze, czułość, ciepło, wyrozumiałość, umiejętność bycia blisko...” Często skupiamy się na tym co widoczne dla oczu, a najlepiej patrzy się sercem. Każda kobieta ma w sobie niezwykłą paletę barw, wspaniałą moc kreowania, rozpalania ognia, wnoszenia światła w ciemność, jednoczenia się. Każda kobieta JEST PIĘKNA – niezależnie od wyglądu czy statutu,  tylko często o tym sama zapomina, podobnie jak cała reszta. Jest piękna kiedy się śmieje, kiedy jej twarz pokrywa rumieniec, kiedy tworzy, a tym bardziej kiedy płacze, jest rozczochrana,  kiedy zrobi coś, co nie wypada, kiedy postawi granice, kiedy prosi o pomoc, kiedy JEST PO PROSTU SOBĄ -  taka, jaka jest poza ramami oczekiwań, wolna od tego – jaka powinna być.  Życzę każdej z nas, aby odkryła w sobie i pielęgnowała to wewnętrzne piękno, niezwykłą  siłę kreowania i płonęła ogniem swoich pasji, miłości, idei, słów i pragnień”.

 marlena-mandziuk320
Marlena Mandziuk

 

 

Marlena o Agacie:

Agata – pierwsze skojarzenie to Koliber – filgranowy, barwny, pełen wdzięku, a z drugiej strony niezwykle silny, zdumiewający, zdolny do pokonywania ogromnych odległości i wykonywania niezwykłych manewrów. To wrażliwa,  twórcza spełniająca się kobieta, która z otwartością, odwagą i radością odkrywa  swoją drogę. Urzeka mnie jej prawda, kierowanie się sercem oraz dar tworzenia słowem – lekkość pióra oraz niezwykła intuicja i czucie. To również mama wspaniałej Hanki. Nieraz rozczula mnie ich wspólne odkrywanie magii oraz cudów życia. Ostatnio mocno przytulam do serca również nasze połączenie - jedność myślenia, dostrzeganie niezauważalnego, zachwyt nad życiem i naturą oraz ogrom wdzięczności za to, co jest. Tak sobie myślę, że to jest niesamowite – jak kobiety łączy niewytłumaczalna więź i potrafią mówić jednym głosem w tym samym momencie.

 

Agata o Marlenie:

Marlena to wrażliwa, twórcza dusza, która kocha taniec, muzykę i szeroko pojętą sztukę. Osoba, która zaraża swą radością i miłością do życia. Nie ma oporów, by – podobnie jak dzieci – tańczyć boso po trawie, gapić się godzinami w chmury, śmiać się w głos, czy pokazywać łzy wzruszenia. Z głową pełną niesamowitych pomysłów, stworzona do tego, by działać, a działaniem inspirować innych - bo przecież (jak sama często powtarza) nie ma rzeczy niemożliwych!

Jednym z jej ostatnich inspirujących działań było wyreżyserowanie spektaklu „Membrana” - niesamowitego widowiska, które było połączeniem muzyki, obrazu i ruchu.

Drobna osóbka, o wielkim sercu - Menia. Bogini Tańca i Radości ❤
Moja Siostra.

wystawa-kolory-kobiet-plakat-1024

 

06.10 - 29.11.2020r.
Galeria Edukacji Twórczej CK

Wystawa poplenerowa "CZŁOWIEK CHRONI ŚRODOWISKO"

Wstęp wolny!

Katalog wystawy: pobierz

"Plener „Człowiek chroni środowisko” w czasie pandemii Covid 19 to rzecz niespotykana, chyba jedyny taki w całej Polsce. Pomysł profesora Sławomira Kuszczaka, zainspirował mnie, żeby spróbować w warunkach  szalejącej grypy zrealizować zaplanowany wcześniej plener Czerna 2020. Dzięki wspaniałomyślności Prezydenta Miasta Głogowa Rafaela Rokaszewicza i akceptacji naszego pomysłu przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie Bartłomieja Adamczaka, doszło do porozumienia co do czasu i formy przeprowadzenia pleneru On line. Zaproszeni artyści  ze zrozumieniem i radością przyjęli naszą propozycję gdyż w sytuacji, w której się znaleźliśmy nie było innej możliwości spotkania się na niwie twórczej rywalizacji. Artyści spragnieni kontaktu duchowego zgodzili się pracować w swoich pracowniach i dzielić się efektami pracy drogą internetową  wysyłając  zdjęcia   i filmiki. Całą logistyką i realizacją tego pomysłu  zajęła się nasza koleżanka Joasia Kinder ponosząc największy trud organizacji spotkań na odległość. Gdy zadamy pytanie, czym  różnił się ten plener od innych, odpowiedź nie mogłaby być inna tylko jedna - wszystkim. Ale najbardziej brakowało nam wspólnych spotkań w wielkiej sali zamkowej w Czernej gdy na dzień dobry spotykaliśmy panią Krystynę  witającą nas uśmiechem. Potem, długie  rozmowy o historii zamku, o twórcach i o malowaniu. Nie było zielonych łąk, klangoru żurawi, niskiego lotu łabędzi i wizyt saren na obrzeżach  łęgów odrzańskich. Brak było wieczornych spotkań z poezją 

i dyskusji o sztuce z donośnym głosem Rogera. Brak było koncertów  i śpiewu Edwarda Gałustowa. Podsumowując tą inność można rzec, wszystko stało się nieprzewidywalne jak i to, że trudno było kontaktować się przez internet o przewidzianej godzinie. Nie mniej są i pozytywy tej odmienności. Filozofowie  życia w samotności kontemplowali egzystencjalne problemy codzienności. Zadowolone były i zwierzaki towarzyszące swoim paniom podczas  rozmów na odległość, jakby czuły, że  są najważniejsze na ekranie.  Pracę artystów trudno opisać bez kontaktu z nimi. Oglądałem Ich pracę na ile to było możliwe, patrząc na zdjęcia, które nie zawsze oddają tonację barw i wysmakowane półtony kolorów. Punktem wyjścia kompozycji czasem stawała się czysto formalna koncepcja znaczeniowa  utworu, innym razem fakt zaistniały z wizualizacji rzeczywistości. Czasem powstały z przemyśleń ze szczegółami  skrupulatnie wyreżyserowanymi na płaszczyźnie obrazu. Niektórzy z nas kierując się najprostszą drogą sprawdzonej estetyzacji tworzyło obrazy  akceptowalne dla czułego na barwę widza.

Ten Plener dał nadzieję, że nawet w trudnych sytuacjach artyści swoją twórczością przynoszą ukojenie cierpiącym i wytchnienie dla tych, którzy oczekują końca epidemii."
Telemach Pilitsidis

 Uczestnicy pleneru 2020:

 1. Anna Cichocka
 2. Sławomir Kuszczak
 3. Beata Anna Topolińska
 4. Maria Bereźnicka- Przyłęcka
 5. Łukasz Korczyński
 6. Telemach Pilitsidis
 7. Lidia Domagała
 8. Joanna Kinder
 9. Roger Piaskowski
 10. Edward Gałustow
 11. Małgorzata Bogucka
 12. Iwona Markowicz


1-katalog-okladka-1024

 

10.09 - 04.10.2020
Centrum Kultury

36. GSJ - WYSTAWA FOTOGRAFII: #jazzwglogowie

Zapraszamy na hol górny Centrum Kultury MOK, gdzie prezentujemy wystawę fotografii autorstwa czterech głogowskich fotografów: Barbary Popiel, Piotra Gajka, Piotra "Motzarta" Michalskiego i Dariusza Mikołajewicza. Wstęp wolny!

 

j_-mencel-popiel-1024

Jan Mencel, fot. Barbara Popiel

Barbara Popiel, głogowska fotografka poruszająca się w kręgu fotografii reportażowej

w tym związanej z muzyką. Jej wcześniejsza pasja przemieniła się w sposób na życie. Ma w swoim dorobku wystawy indywidualne, a także udział w wystawach zbiorowych. Jest autorką zdjęć w wielu tomikach poetyckich oraz współautorką w książce „Głogów portret miasta”, wydanej w roku 2010 przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. Jej zdjęcia publikowane są w czasopismach ogólnopolskich,  jak i w lokalnych.

Prywatnie: Mama trójki dorosłych synów. Lubi muzykę, dobrą książkę, czarną gorzką kawę,  i spacery z psem.

 

ireneusz-glyk-gajek1024

Ireneusz Głyk, fot. Piotr Gajek

 

Piotr Gajek

RUCH I EMOCJE

W przypadku wystawy dotyczącej polskich jazzmanów, postawiłem na powyższe dwie wartości. To część obecnego kierunku w fotografii, który jest celem poszukiwania koncertowych momentów. Ulotne chwile, maksymalne skupienie, pełny odlot muzyczny i poświęcenie. Sporo z tych i innych rzeczy można odkryć podczas kolejnych edycji GSJ. Artyści mają swój sposób na wyrażanie emocji na scenie, czasem potrafią się otworzyć. Bywają też chwile kiedy trzeba im pomóc. Tu największa rola publiczności.

Niezmiernie cieszę się, że drugi raz mam przyjemność dzielić z Państwem moje prace. Niech 34 edycja Głogowskich Spotkań Jazzowych mija nam przepełniona pięknymi dźwiękami.

 

wlodek-pawlik-male-1024-darek

Włodzimierz Pawlik,fot. Dariusz Mikołajewicz

DARIUSZ MIKOŁAJEWICZ – fotograf, grafik, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi wydział operatorski kierunek fotografia jak i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie kierunek: grafika o specjalności projektowanie graficzne.  

Fotografia. Uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Odznaczony przez Prezydenta Miasta Głogowa medalem „1000 letni Głogów” za działalność fotograficzną. Jego fotografie posłużyły do produkcji dziesiątek wydawnictw, stron internetowych, katalogów i kalendarzy.

adam-wendt-motzart-1024

Adam Wendt, fot. Piotr "Motzart" Michalski

Piotr "Motzart" Michalski - fotograficzny samouk --Na zdjęciach z koncertów staram się pokazać emocje, jakie towarzyszą tworzeniu muzyki oraz relacje jakie  panują pomiędzy muzykami, a publicznością, kiedy najważniejsza okazuje się muzyka, a podział na grających i słuchających zanika. Mam możliwość uwiecznienia przeżyć ludzi, którzy pod wpływem muzyki tracą kontrolę nad swoim zachowaniem i pozwalają, by kierowały nimi dźwięki.

36-gsj-plakat-cheap-my-glogow1024

04 - 29.09.2020r.
Galeria Edukacji Twórczej MOK

 

RICHIE "MOZGER" MADANO - WYSTAWA GRAFIKI

do-wystawy-tyl

plakat-wystawa-1024

15-29.08.2020r.

PLENER MALARSKI: CZŁOWIEK CHRONI ŚRODOWISKO

 

Rozpoczęła się kolejna edycja pleneru malarskiego CZŁOWIEK CHRONI ŚRODOWISKO. W tym roku nasz głogowski mistrz Telemach Pilitsidis zaprosił do udziału 12 Artystów:

1. Anna Cichocka, Warszawa
2. Sławomir Kuszczak, Poznań
3. Beata Anna Topolińska, Warszawa
4. Maria Bereźnicka- Przyłęcka, Gliwice
5. Łukasz Korczyński, Głogów
6. Telemach Pilitsidis, Głogów, kurator artystyczny
7. Lidia Domagała, Zielona Góra
8. Joanna Kinder, Głogów
9. Roger Piaskowski, Legnica
10. Edward Gałustow,Białoruś
11. Małgorzata Bogucka, Środa Śląska
12. Iwona Markowicz- Winiecka, Gorzów Wielkopolski

Plener z wiadomych względów odbywa się zdalnie - Artyści tworzą we własnych pracowniach, pozostając w kontakcie z kuratorem wystawy. Podsumowaniem pleneru będzie wystawa prac
, dostępna od listopada w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Już dziś zapraszamy!

 

plener-1024

03.07 - 30.08.2020r.
Galeria Edukacji Twórczej, hol górny CK


XIII WYSTAWA SZTUKI NIEPROFESJONALNEJ PRACOWNI 45

Ta wystawa Pracowni 45 MOK jest inna niż 13 dorocznych wystaw jakie się odbyły w Galerii mokowskiej. Jest to wystawa prac z czasu odosobnienia w domach z powodu pandemii, kiedy przez trzy miesiące uczestnicy naszej pracowni nie mieli zajęć tylko wirtualne korekty prac.

Zdjęcia prac, zamieszczałam na grupie Praownia 45 MOK , która jest na moim profilu face booka. Wiele prac się tam nie znalazło z powodu braku połączenia elektonicznego z niektórymi uczestnikami.  Od tygodnia spotykamy się , stosując regulaminowe zalecenia, w pracowni i mogę nareszcie zobaczyć wszystkie obrazy z okresu pandemii i przygotować je do wystawienia w galerii. jestem zachwycona ich różnorodnością  i ilością. Wszyscy zgodnie twierdzą, że jednak w pracowni maluje się lepiej niż w domu.

 

Zapraszam zatem, wraz z uczestnikami naszej pracowni, na wirtualną wystawę obrazów, która nie będzie miała wernisażu w realu a zwiedzanie też będzie się musiało mieścić w stosownych, regulaminowych zaleceniach spowodowanych pandemią.

 

                                                             Krystyna Bogacz

 

 

 

Uczestnicy wystawy:

 

Jagoda Darłak

Grażyna Sokulska

Izabela Dyk

Helena Kwiatkowska

Halina Szajowska

Danuta Woźniak

Krystyna Matusz

Małgorzata Pliniewicz

Zofia Jaworowska

Lubomira Łabowska

Katarzyna Sieradzka

 

pracownia-45-wystawa-plakat-1024

Legendy i baśnie

ziemi głogowskiej

Ilustracje Antoniego Boka

do „Legendy i baśnie z ziemi głogowskiej”

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, 2018

oraz do wydań wcześniejszych

Komentarz autora do wystawy

Legendy z Głogowa i okolic to fragment dolnośląskiego skarbu legend i podań ludowych. Te dawne opowieści nie były na ogół znane polskim przybyszom, którzy osiedlili się tu po II wojnie światowej. Wyłoniły się dopiero z czasem, wyszukane w książkach i czasopismach. Zostały opracowane w języku polskim, niektóre przetworzone literacko. Jako pierwszy podjął się tego dr Janusz Chutkowski w zbiorze opowiadań z 1998 r., zatytułowanym „Legendy głogowskie”.

W 2007 roku wyszła moja książka „Legendy Ziemi Głogowskiej”, a w 2018 roku ukazała się wybór utworów, wzbogacony o kilka baśni, a więc przeznaczony dla dzieci.

Wszystkie te książki, wydane przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, zilustrowałem. Techniki: akwarela i gwasz oraz rysunki. Część tych ilustracji znalazła się na obecnej wystawie. Są to reprodukcje (oryginały są małego formatu).

Zanim przyjrzymy się ilustracjom, warto spróbować odpowiedzieć na pytanie: czym są legendy? To niełatwe. Najogólniej, to ludowa wizja świata ujęta w opowieści. Te z terenów wiejskich są przeważnie tzw. podaniami wierzeniowymi, w których roi się od postaci i zdarzeń nadprzyrodzonych. Opowiadano je ku nauce i przestrodze. Dobro i zło są jasno określone, przy czym dobro nie zawsze zwycięża. Legendy miejskie odnoszą się często do wątków historycznych.

Istotę tych definicji próbowałem oddać w ilustracjach – tytułowej (legendy miejskie) [1] i planszy [6], która była użyta na okładce „Legend ziemi głogowskiej” z 2007 roku.

Wystawę można oglądać osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-17.00 w Galerii Edukacji Twórczej Centrum Kultury MOK Plac Konstytucji 3 Maja 2 w Głogowie lub wirtualnie na naszej stronie internetowej. Wystawa dostępna jest do 28.06.2020r.

Zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie 

1.10 - 10.11.2019r. 
MOK, pływalnia Chrobry Wellness&Spa, hotel Qubus w Głogowie


JAZZ W OBIEKTYWIE - WYSTAWA FOTOGRAFII MACIEJA IŻYCKIEGO

Finisaż wystawy: 25.10.2019r., godz. 19.30, MOK
Wstęp wolny


Maciej Iżycki. Przez wiele lat dziennikarz, dziś muzealnik. Fotografuje od zawsze. Swoją przygodę z aparatem
fotograficznym rozpoczął wiele lat temu, kiedy sztuka ta wymagała niemal alchemicznych umiejętności, by w ciemni
fotograficznej ujawnić zapisany przez światło obraz. Także dziś, w dobie fotografii cyfrowej, często sięga po stare,
analogowe kamery.

Jazz pokochał grubo ponad trzy dekady temu za sprawą Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego Trzech Kwadransów
Jazzu w radiowej Trójce. Ale nie tylko. Także za sprawą Głogowskich Spotkań Jazzowych, którym z aparatem fotograficznym,
z krótkimi przerwami, towarzyszy od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a na które trafił dzięki Janowi Beblowi.

Jak sam twierdzi – jazz jest chyba najbardziej fotogenicznym gatunkiem muzycznym. Pełnym emocji i swoistej elegancji. Elegancji,
która najlepiej wypada w czerni i bieli. Dlatego właśnie fotografii czarno-białej Maciej Iżycki wierny jest od lat.

Prezentowane prace są fotograficznym, bardzo subiektywnym zapisem tego, co działo się podczas Głogowskich Spotkań Jazzowych.
– To moje, bardzo osobiste widzenie i przeżywanie muzyki – twierdzi autor.

 

Więcej: www.jazzwglogowie.pl

OWOC GŁOGU 2019

12.07.2019r. godz. 19.00
Galeria Edukacji Twórczej MOK
WERNISAŻ ANNA HAMZA - OWOC GŁOGU 2019
wystawa fotografii

Wystawa czynna: 12.07 - 22.09.2019r.

26.07.2019r. godz. 19.00
Marina Głogów
IMIENINOWY OWOC GŁOGU
spotkanie z artystką cz. 1

23.08.2019r. godz. 19.00
Sala widowiskowa MOK
HAPPENING ANNA HAMZA - OWOC GŁOGU
projekcja wystawy fotograficznej z przestrzeni miejskiej
spotkanie z artystką cz. 2

SPOTKANIE Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD ORGANIZATORA
ZOSTAŁO PRZENIESIONE NA INNY TERMIN, KTÓRY PODAMY WKRÓTCE.

22.09.2019r. godz. 18.00
Galeria Edukacji Twórczej MOK
uroczyste zakończenie projektu
ANNA HAMZA - OWOC GŁOGU

07.06.2019r. (piątek) godz. 18.00
Galeria Edukacji Twórczej MOK

WYSTAWA
- RAFAŁ KRUSZKA - ULOTNE - WYSTAWA FOTOGRAFII
- TOMASZ BZDĘGA - OGRÓD TAJEMNICZYCH RADOŚCI II - WYSTAWA MALARSTWA

Wystawa czynna: 07.06. - 07.07.2019r.

Wstęp wolny.
Wystawa czynna: 05.04. - 26.05.2019 r.
Galeria Edukacji Twórczej MOK
Hol dolny i górny MOK

 XII WYSTAWA SZTUKI NIEPROFESJONALNEJ PRACOWNI 45

Opiekun grupy: Krystyna Bogacz

Wernisaż: 05.04.2019r. (piątek) godz. 18.00
Wstęp wolny.Wystawa czynna: 08-31.03.2019 r.
Galeria Edukacji Twórczej MOK

Wystawa rysunku "RYSUNKI NIEDOKOŃ..."
- Jarosława Talarskiego


Wernisaż: 08.03.2019 r., godz. 18.00
Wstęp wolny.
Galeria Edukacji Twórczej MOK

WYSTAWA GRAFIK CZ.-B. "CHROMOFOBIA"
SŁAWEK OLSZEWSKI

Czas trwania wystawy:
01-28.02.2019r.

Wstęp wolny.
Organizator:
Miejski Ośrodek Kultury w GłogowieGaleria Edukacji Twórczej MOK

Wystawa malarstwa ROMANY KLINKOSZ
"JESTEŚ KOBIETĄ"

WYSTAWA CZYNNA: 07.12.2018r. - 27.01.2019r.
WSTĘP WOLNY

 Listopad 2018
Hol MOK parter i I piętro

WYSTAWA POPLENEROWA MALARSTWA PRACOWNI 45
III WYSTAWY RĘKODZIEŁA GŁOGOWSKICH SENIORÓW
Galeria Edukacji Twórczej MOK


Wstęp wolny.
Wystawa czynna: 08-30.11.2018r.

Zapraszają:
- FLIS - Fundacja Lokalnych Inicjatyw Społecznych,
- Seniorzy z Domu Pomocy Społecznej w Głogowie "Magnolia",
- Miejskie Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie,
- Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie A JUTRO? - Klub Seniora "Dom nad Strumykiem",
- Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi,
- Dom Dziennego Pobytu "Cicha Przystań" w Głogowie,
- Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie - Równe Babki - sekcja działają,ca przy Miejskim Klubie Seniora w MCK MAYDAY.12.10.2018r. (piątek) godz. 18.00
Galeria Edukacji Twórczej MOK

WERNISAŻ POPLENEROWEJ WYSTAWY MALARSTWA
"CZŁOWIEK CHRONI ŚRODOWISKO"
Kurator artystyczny: Telemach Pilitsidis

Wystawa czynna:
05-30.10.2018r.

Wstęp wolny.

Plener malarski w Czernej na stałe wpisał się w mapę kulturalną Głogowa. W 2016 roku reaktywowaliśmy plenery,
organizowane przy udziale Gminy Miejskiej Głogów i Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie pod hasłem "Człowiek chroni środowisko".
Wzorem lat ubiegłych zaprosiliśmy do współpracy cieszących się szacunkiem i poważaniem, utalentowanych Artystów z całej Polski
i krajów sąsiednich. W tym roku, w szacownym gronie znaleźli się:

Telemach Pilitsidis – kurator artystyczny (Głogów)
Edward Gałustow (Białoruś)
Urszula Klechta (Łódź)
Benedykt Kroplewski (Malbork)
Małgorzata Maćkowiak (Głogów)
Iwona Markowicz-Winiecka (Gorzów Wlkp.)
Roger Piaskowski (Legnica)
Irena Smoleń (Jenin)
Renata Wojnarowicz (Piła)
Joanna Kinder – koordynator pleneru (Głogów)

Każdego dnia, w przepięknej scenerii Zamku w Czernej – dzięki gościnności jego właścicielki - pani Krystyny Iwanickiej,
Artyści podejmowali rozważania na temat kondycji środowiska w świetle zmian, jakie wprowadza w nim człowiek.
Zmian dobrych i złych, korzystnych bądź nie, zmian spostrzegalnych lecz nie podlegających wartościowaniu.
Celem pleneru nie było interpretowanie czy ocenianie działań człowieka względem środowiska, lecz raczej – ich dostrzeżenie,
ukazanie, poddanie odbiorcom pod rozwagę. Owocem tego wspaniałego spotkania - dziecięciu niezwykle utalentowanych osób,
dziesięciu charakterów i osobowości, dziesięciu różnych sposobów postrzegania świata i jednej, wspólnej dla wszystkich,
ogromnej wrażliwości artystycznej – są obrazy, których fotografie możecie Państwo podziwiać w niniejszym katalogu.

Zwieńczeniem pleneru malarskiego – tradycyjnie – był wernisaż prac. Uczestnicząc w tym wydarzeniu, już po przyjeździe do Czernej,
poczułam, jakbym przybyła na spotkanie rodzinne. Więź, która narodziła się między Artystami w czasie wspólnego tworzenia,
ale też wspólnych posiłków, rozmów i wieczornych rozważań, ten szczególny klimat, który pojawia się tylko między ludźmi o podobnej
wrażliwości i empatii, udzielił się także mi. W towarzystwie tych uśmiechniętych, ciepłych i niezwykle otwartych na drugiego człowieka ludzi,
po prostu chce się przebywać. O ich szczególnej wrażliwości najlepiej świadczą ich dzieła.

Plener malarski „Człowiek chroni środowisko” 2018 przeszedł do historii, wierzę jednak, że zapisał się w niej wspaniale.
Pozostały unikatowe dzieła – owoc ciężkiej pracy Artystów, pozostały wspomnienia, a w Zamku w Czernej – w jego ogrodach - czas jakby się zatrzymał.
Przechodząc tamtędy ma się wrażenie, że tuż za rogiem, w pokoju obok, za tamtym drzewem w ogrodzie, spotka się Artystę, który zamyślony,
zapatrzony w sztalugi, nadal tworzy…

Dziękuję serdecznie Artystom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i którzy stworzyli te wspaniałe obrazy. Dziękuję panu Telemachowi Pilitsidisowi -
który przyjął na siebie odpowiedzialną rolę kuratora artystycznego pleneru, a także pani Joannie Kinder, która dbała o to, aby wszyscy czuli się jak u siebie w domu.

Zapraszam Państwa do podziwiania wystawy obrazów powstałych podczas pleneru, autorstwa dziesięciu wyjątkowych Artystów.

Barbara Mareńczak-Piechocka
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury


Sierpień w tym roku był wyjątkowy pod każdym względem. Wysokie temperatury i anomalie pogodowe dały się wszystkim we znaki.
Susza najbardziej dotknęła uprawy rolne, sady i zielone połacie krajobrazu, które przedtem cieszyły wzrok każdego przybysza z innego kraju.
Wszystko wokół wyschło, park w Czernej także wyglądał żałośnie ze zwiędniętymi kwiatami róż, a żar słońca naprzykrzał się wszystkim.
Aleja platanowa zamieniła się w ściernisko, drzewa zrzuciły z siebie stare przebranie i wyglądały jak rusałki podążające do źródła.

W takich okolicznościach niezwykle uprzejmie powitała nas pani Krystyna Iwanicka - właścicielka Zamku w Czernej.  Uśmiech i elegancja
pani Iwanickiej od razu nas ujęły, a jej niezwykłe ciepło i pogoda ducha i nam się udzieliły natychmiast po otrzymaniu kluczy do apartamentów Zamku.
Po pierwszej  kawie z kruszonym ciastem poczuliśmy się jak we własnym domu. Pokoje gościnne i cała przestrzeń zamkowo - parkowa stały się
„nasze” w przenośni i dosłownie. Zaproszeni przeze mnie artyści, z razu oszołomieni pięknem zamku, dali się oprowadzać po jego wnętrzach,
wsłuchując się w opowieść o jego przeszłych losach. Gospodyni nie omieszkała opowiedzieć o wszystkich tajnikach i dykteryjkach budowli,
którą zastała w opłakanym stanie. Po takiej lekcji historii większość z nas miała już pewien obraz tego, z tym czym przyszłoby nam się
zmierzyć przyjeżdżając na głogowski plener 'Człowiek chroni środowisko” w tamtym czasie.

Jako komisarz tegorocznej edycji nie narzuciłem rygorystycznego trzymania się tematu, co było zachętą, żeby każdy indywidualnie zinterpretował
jego myśl przewodnią. Następnego dnia na podwórku zamku i na tarasie można było widzieć krzątających się wokół sztalug i farb artystów.
Iwona Winiecka - zaczęła malować wielkie płótno z portretem młodej dziewczyny rozmawiającej z ptakiem. Benedykt Kroplewski robił podmalówki
pod swoje metaforyczno-symboliczne obrazy związane z ziemią głogowską. W skrytości cienia i całkowitym zaciszu Irena Smoleń malowała swoje
białośnieżne koronki i bramy.

W parku zaś i trochę w oddaleniu od innych, pod namiotem, Renata Wojnarowicz rozłożyła całe multum płócien, po których szarżowała pędzlami.
Później przyznała, że w takich dobrych warunkach nigdy nie pracowała. Stworzyła symultaniczne pejzaże - każdy inny, każdy z otwartą przestrzenią
i głębokim niebem. Urszula Klechta - nasza sympatyczna Ula z Łodzi - wybrała  tonalnie wyciszoną przestrzeń korytarza z rozproszonym światłem
i - patrząc przez okno - malowała łuszczące się platany. Asia Kinder - gospodarz pleneru - malowała w swoim pokoju na poddaszu świat widziany
z góry. Być może duchem uniosła się wyżej, spojrzała na Głogów i - przejąwszy się tym co zobaczyła - zabarwiła płótno barwnymi domkami.
Spóźniony nasz przyjaciel z Białorusi - Edward Gaustow - w sąsiedztwie Joanny malował już jesienne pejzaże i „grajka” z bajki, a przy okazji
wieczornych spotkań uraczył nas pięknym śpiewem. Dla towarzystwa dołączył do niego doktor Kliniki Okulistycznej w Głogowie - Jarosław Kachnowicz
- o niespożytej energii i głośnym wokalu. Małgorzata Maćkowiak rozstawiła swój warsztat bliżej schodów, jakby chciała mieć wgląd w to, co się dzieje
na podwórzu - a może i dalej, rozmyślając o tych, co pod wieżą ratuszową władają. Mieliśmy szczęście mieć wśród nas i krytyka sztuki, i malarza,
i poetę, i przedniego mówcę, który prowokował do rozmowy na temat malarstwa, malowania i współczesnego traktowania „piękna”. Sam malował
nieistniejącą Synagogę Żydowską, zniszczoną w czasie wojny.

Efektem naszej dwutygodniowej pracy stała się wielka ekspozycja, na wernisaż której tłumnie przyjechali obywatele Głogowa, Legnicy i mieszkańcy
okolicznych gmin. Wernisaż zainicjowała opiekunka pleneru - dyrektor MOK - pani Barbara Mareńczak – Piechocka, obdarowując Artystów pięknymi
różami. Wśród przybyłych gości byli radni, m.in. Marek Sienkiewicz, Sławek Majewski, Jan Miśko i były prezydent - Zbyszek Rybka. Swoją obecnością
zaszczycił nas nawet dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy - Zbyszek Kraska. Było także grono moich byłych wychowanków, za co wszystkim serdecznie dziękuję.

Impreza i tym razem zakończyła się wielkim sukcesem, co jest sygnałem mobilizującym, by kontynuować plenery głogowskie, znane ongiś w całej Polsce.

Telemach Pilitsidis


Telemach Pilitsidis - kurator artystyczny pleneru


Joanna Kinder - koordynator pleneru


Irena Smoleń (Jenin)


Roger Piaskowski (Legnica)


Edward Gałustow (Białoruś)


Renata Wojnarowicz (Piła)


Benedykt Kroplewski (Malbork)


Iwona Markowicz-Winiecka (Gorzów Wielkopolski)


Małgorzata Maćkowiak (Głogów)Wystawa czynna:
05-30.10.2018r.
Galeria Edukacji Twórczej MOK

POPLENEROWA WYSTAWA MALARSTWA
"CZŁOWIEK CHRONI ŚRODOWISKO"
Kurator artystyczny: Telemach Pilitsidis


Wstęp wolny.

Plener malarski w Czernej na stałe wpisał się w mapę kulturalną Głogowa. W 2016 roku reaktywowaliśmy plenery,
organizowane przy udziale Gminy Miejskiej Głogów i Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie pod hasłem "Człowiek chroni środowisko".
Wzorem lat ubiegłych zaprosiliśmy do współpracy cieszących się szacunkiem i poważaniem, utalentowanych Artystów z całej Polski
i krajów sąsiednich. W tym roku, w szacownym gronie znaleźli się:

Telemach Pilitsidis – kurator artystyczny (Głogów)
Edward Gałustow (Białoruś)
Urszula Klechta (Łódź)
Benedykt Kroplewski (Malbork)
Małgorzata Maćkowiak (Głogów)
Iwona Markowicz-Winiecka (Gorzów Wlkp.)
Roger Piaskowski (Legnica)
Irena Smoleń (Jenin)
Renata Wojnarowicz (Piła)
Joanna Kinder – koordynator pleneru (Głogów)

Każdego dnia, w przepięknej scenerii Zamku w Czernej – dzięki gościnności jego właścicielki - pani Krystyny Iwanickiej,
Artyści podejmowali rozważania na temat kondycji środowiska w świetle zmian, jakie wprowadza w nim człowiek.
Zmian dobrych i złych, korzystnych bądź nie, zmian spostrzegalnych lecz nie podlegających wartościowaniu.
Celem pleneru nie było interpretowanie czy ocenianie działań człowieka względem środowiska, lecz raczej – ich dostrzeżenie,
ukazanie, poddanie odbiorcom pod rozwagę. Owocem tego wspaniałego spotkania - dziecięciu niezwykle utalentowanych osób,
dziesięciu charakterów i osobowości, dziesięciu różnych sposobów postrzegania świata i jednej, wspólnej dla wszystkich,
ogromnej wrażliwości artystycznej – są obrazy, których fotografie możecie Państwo podziwiać w niniejszym katalogu.

Zwieńczeniem pleneru malarskiego – tradycyjnie – był wernisaż prac. Uczestnicząc w tym wydarzeniu, już po przyjeździe do Czernej,
poczułam, jakbym przybyła na spotkanie rodzinne. Więź, która narodziła się między Artystami w czasie wspólnego tworzenia,
ale też wspólnych posiłków, rozmów i wieczornych rozważań, ten szczególny klimat, który pojawia się tylko między ludźmi o podobnej
wrażliwości i empatii, udzielił się także mi. W towarzystwie tych uśmiechniętych, ciepłych i niezwykle otwartych na drugiego człowieka ludzi,
po prostu chce się przebywać. O ich szczególnej wrażliwości najlepiej świadczą ich dzieła.

Plener malarski „Człowiek chroni środowisko” 2018 przeszedł do historii, wierzę jednak, że zapisał się w niej wspaniale.
Pozostały unikatowe dzieła – owoc ciężkiej pracy Artystów, pozostały wspomnienia, a w Zamku w Czernej – w jego ogrodach - czas jakby się zatrzymał.
Przechodząc tamtędy ma się wrażenie, że tuż za rogiem, w pokoju obok, za tamtym drzewem w ogrodzie, spotka się Artystę, który zamyślony,
zapatrzony w sztalugi, nadal tworzy…

Dziękuję serdecznie Artystom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i którzy stworzyli te wspaniałe obrazy. Dziękuję panu Telemachowi Pilitsidisowi -
który przyjął na siebie odpowiedzialną rolę kuratora artystycznego pleneru, a także pani Joannie Kinder, która dbała o to, aby wszyscy czuli się jak u siebie w domu.

Zapraszam Państwa do podziwiania wystawy obrazów powstałych podczas pleneru, autorstwa dziesięciu wyjątkowych Artystów.

Barbara Mareńczak-Piechocka
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury


Sierpień w tym roku był wyjątkowy pod każdym względem. Wysokie temperatury i anomalie pogodowe dały się wszystkim we znaki.
Susza najbardziej dotknęła uprawy rolne, sady i zielone połacie krajobrazu, które przedtem cieszyły wzrok każdego przybysza z innego kraju.
Wszystko wokół wyschło, park w Czernej także wyglądał żałośnie ze zwiędniętymi kwiatami róż, a żar słońca naprzykrzał się wszystkim.
Aleja platanowa zamieniła się w ściernisko, drzewa zrzuciły z siebie stare przebranie i wyglądały jak rusałki podążające do źródła.

W takich okolicznościach niezwykle uprzejmie powitała nas pani Krystyna Iwanicka - właścicielka Zamku w Czernej.  Uśmiech i elegancja
pani Iwanickiej od razu nas ujęły, a jej niezwykłe ciepło i pogoda ducha i nam się udzieliły natychmiast po otrzymaniu kluczy do apartamentów Zamku.
Po pierwszej  kawie z kruszonym ciastem poczuliśmy się jak we własnym domu. Pokoje gościnne i cała przestrzeń zamkowo - parkowa stały się
„nasze” w przenośni i dosłownie. Zaproszeni przeze mnie artyści, z razu oszołomieni pięknem zamku, dali się oprowadzać po jego wnętrzach,
wsłuchując się w opowieść o jego przeszłych losach. Gospodyni nie omieszkała opowiedzieć o wszystkich tajnikach i dykteryjkach budowli,
którą zastała w opłakanym stanie. Po takiej lekcji historii większość z nas miała już pewien obraz tego, z tym czym przyszłoby nam się
zmierzyć przyjeżdżając na głogowski plener 'Człowiek chroni środowisko” w tamtym czasie.

Jako komisarz tegorocznej edycji nie narzuciłem rygorystycznego trzymania się tematu, co było zachętą, żeby każdy indywidualnie zinterpretował
jego myśl przewodnią. Następnego dnia na podwórku zamku i na tarasie można było widzieć krzątających się wokół sztalug i farb artystów.
Iwona Winiecka - zaczęła malować wielkie płótno z portretem młodej dziewczyny rozmawiającej z ptakiem. Benedykt Kroplewski robił podmalówki
pod swoje metaforyczno-symboliczne obrazy związane z ziemią głogowską. W skrytości cienia i całkowitym zaciszu Irena Smoleń malowała swoje
białośnieżne koronki i bramy.

W parku zaś i trochę w oddaleniu od innych, pod namiotem, Renata Wojnarowicz rozłożyła całe multum płócien, po których szarżowała pędzlami.
Później przyznała, że w takich dobrych warunkach nigdy nie pracowała. Stworzyła symultaniczne pejzaże - każdy inny, każdy z otwartą przestrzenią
i głębokim niebem. Urszula Klechta - nasza sympatyczna Ula z Łodzi - wybrała  tonalnie wyciszoną przestrzeń korytarza z rozproszonym światłem
i - patrząc przez okno - malowała łuszczące się platany. Asia Kinder - gospodarz pleneru - malowała w swoim pokoju na poddaszu świat widziany
z góry. Być może duchem uniosła się wyżej, spojrzała na Głogów i - przejąwszy się tym co zobaczyła - zabarwiła płótno barwnymi domkami.
Spóźniony nasz przyjaciel z Białorusi - Edward Gaustow - w sąsiedztwie Joanny malował już jesienne pejzaże i „grajka” z bajki, a przy okazji
wieczornych spotkań uraczył nas pięknym śpiewem. Dla towarzystwa dołączył do niego doktor Kliniki Okulistycznej w Głogowie - Jarosław Kachnowicz
- o niespożytej energii i głośnym wokalu. Małgorzata Maćkowiak rozstawiła swój warsztat bliżej schodów, jakby chciała mieć wgląd w to, co się dzieje
na podwórzu - a może i dalej, rozmyślając o tych, co pod wieżą ratuszową władają. Mieliśmy szczęście mieć wśród nas i krytyka sztuki, i malarza,
i poetę, i przedniego mówcę, który prowokował do rozmowy na temat malarstwa, malowania i współczesnego traktowania „piękna”. Sam malował
nieistniejącą Synagogę Żydowską, zniszczoną w czasie wojny.

Efektem naszej dwutygodniowej pracy stała się wielka ekspozycja, na wernisaż której tłumnie przyjechali obywatele Głogowa, Legnicy i mieszkańcy
okolicznych gmin. Wernisaż zainicjowała opiekunka pleneru - dyrektor MOK - pani Barbara Mareńczak – Piechocka, obdarowując Artystów pięknymi
różami. Wśród przybyłych gości byli radni, m.in. Marek Sienkiewicz, Sławek Majewski, Jan Miśko i były prezydent - Zbyszek Rybka. Swoją obecnością
zaszczycił nas nawet dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy - Zbyszek Kraska. Było także grono moich byłych wychowanków, za co wszystkim serdecznie dziękuję.

Impreza i tym razem zakończyła się wielkim sukcesem, co jest sygnałem mobilizującym, by kontynuować plenery głogowskie, znane ongiś w całej Polsce.

Telemach Pilitsidis


Telemach Pilitsidis - kurator artystyczny pleneru


Joanna Kinder - koordynator pleneru


Irena Smoleń (Jenin)


Roger Piaskowski (Legnica)


Edward Gałustow (Białoruś)


Renata Wojnarowicz (Piła)


Benedykt Kroplewski (Malbork)


Iwona Markowicz-Winiecka (Gorzów Wielkopolski)


Małgorzata Maćkowiak (Głogów)II FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ - WYSTAWA FOTOGRAFII

Galeria Edukacji Twórczej MOK
Wystawa Fotograficzna PAWŁA FIGURSKIEGO
"ISRAEL#TAGS"

Wystawa czynna: 01-30.09.2018r.

Wstęp wolny.

Paweł Figurski, absolwent  Wydziału Operatorskiego łódzkiej Filmówki (PWSFTviT).
Od ponad 20 lat w zawodzie operatora filmowego. Autor zdjęć i reżyser teledysków (nagrody Yach Film za zdjęcia 1999 i 2000),
reklam, filmów dokumentalnych i telewizyjnych seriali fabularnych. Filmowy dokument z jego zdjęciami "Das drama von Dresden" (ZDF 2005)
został nagrodzony prestiżową nagrodą Emmy Award.

Od kilku lat zajęty swoją pierwszą pasją, fotografią. W styczniu 2016 swój dokumentalny projekt fotograficzny poświęcony religijności Europy Środkowej
prezentował na Uniwersytecie Michigan w USA. Jako fotograf współpracuje z pismami podróżniczymi (Voyage, Podróże) i wydawnictwami spółki Agora.S.A.
Jego studio fotograficzno-projektowe zajmuje się fotografią portretową i użytkową.

Wystawa zdjęć Pawła Figurskiego z Izraela pt "Israel_Tags", miała swoją premierę w 2014r.

ISRAEL_TAGS | fotografie z Izraela

„TAGS - słowa kluczowe, etykiety, oznaczenia, skojarzenia, znaczniki.
Jadąc do Izraela po raz pierwszy, miałem głowę pełną różnych tagów:
Żyd_Arab_Konflikt_Modlitwa_Mesjasz_Ziemia_Święta_Ziemia_Niczyja_
Odkrywając Izrael, chodziłem z bagażem gotowych etykiet, które przywiozłem ze swojego świata znaczeń i skojarzeń.
Wiele z nich pasowało od razu, niektóre znalazły zastosowanie dopiero po długich poszukiwaniach, inne okazały się bezużyteczne.
Jeszcze inne pojawiły się w mojej głowie i w moich zdjęciach dopiero po dłuższej znajomości z tym krajem. Zjawiały się też wciąż nowe znaczniki.
Tagi z pierwszych wypraw ulegały zmianie. Niektóre okazywały się być nietrafione, inne nabierały nowego znaczenia.
Radość_Miłość_Nienawiść_Podział_Przyszłość_Przeszłość_Mur_Nadzieja_
Przygotowując tę wystawę, wybierając zdjęcia z moich czterech podróży po Izraelu, zastanawiałem się nad „słowem kluczowym",
którym można by oznaczyć moje wszystkie zdjęcia.
Czy mają coś wspólnego?
Czy Wy znajdziecie jakieś jedno wspólne słowo, jakim moglibyście opisać ten zbiór fotografii?
Jestem bardzo ciekaw tego słowa.”
Paweł Figurski

Wystawa "Israel_Tags"przedstawia zdjęcia autorstwa Pawła Figurskiego zrobione
w czasie jego czterech podróży po Izraelu w ciągu 3 lat.
Prawie wszystkie zdjęcia są czarno-białe. Wyjątkiem jest jedno zdjęcie
„Po dwudziestu latach pracy w zawodzie operatora filmowego wracam do fotografii, od której zaczęła się moja przygoda ze sztukami wizualnymi.
Wracam, bo znajduję w fotografii ten rodzaj intymnego spotkania ze światem, który lubię najbardziej. Staję z nim tutaj twarzą w twarz.
Bez tłumu innych osób, bez niepotrzebnych słów. W fotografii jestem wolny od tego co chcieli by widzieć inni. Kieruję mój obiektyw na te okruchy rzeczywistości,
które dotykają mnie najbardziej i jestem szczęśliwy, kiedy na zdjęciu można odnaleźć i poczuć te emocje, które towarzyszyły mi w chwili fotografowania.
Zgodnie z zasadą jednego z moich mistrzów, brytyjskiego dokumentalisty Dona Mc Cullina - "Dla mnie fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem.
Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali."

Paweł Figurski

II FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ - WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII

01.09.2018r. (sobota)

godz. 18.00 - Galeria Edukacji Twórczej MOK
Wernisaż Wystawy Fotograficznej PAWŁA FIGURSKIEGO
"ISRAEL#TAGS"

godz. 18.30 - Sala konferencyjna MOK
Spotkanie z autorem wystawy
"Decydujący wybór" - prezentacja multimedialna.

Wystawa czynna: 01-30.09.2018r.

Wstęp wolny.

Paweł Figurski, absolwent  Wydziału Operatorskiego łódzkiej Filmówki (PWSFTviT).
Od ponad 20 lat w zawodzie operatora filmowego. Autor zdjęć i reżyser teledysków (nagrody Yach Film za zdjęcia 1999 i 2000),
reklam, filmów dokumentalnych i telewizyjnych seriali fabularnych. Filmowy dokument z jego zdjęciami "Das drama von Dresden" (ZDF 2005)
został nagrodzony prestiżową nagrodą Emmy Award.

Od kilku lat zajęty swoją pierwszą pasją, fotografią. W styczniu 2016 swój dokumentalny projekt fotograficzny poświęcony religijności Europy Środkowej
prezentował na Uniwersytecie Michigan w USA. Jako fotograf współpracuje z pismami podróżniczymi (Voyage, Podróże) i wydawnictwami spółki Agora.S.A.
Jego studio fotograficzno-projektowe zajmuje się fotografią portretową i użytkową.

Wystawa zdjęć Pawła Figurskiego z Izraela pt "Israel_Tags", miała swoją premierę w 2014r.

ISRAEL_TAGS | fotografie z Izraela

„TAGS - słowa kluczowe, etykiety, oznaczenia, skojarzenia, znaczniki.
Jadąc do Izraela po raz pierwszy, miałem głowę pełną różnych tagów:
Żyd_Arab_Konflikt_Modlitwa_Mesjasz_Ziemia_Święta_Ziemia_Niczyja_
Odkrywając Izrael, chodziłem z bagażem gotowych etykiet, które przywiozłem ze swojego świata znaczeń i skojarzeń.
Wiele z nich pasowało od razu, niektóre znalazły zastosowanie dopiero po długich poszukiwaniach, inne okazały się bezużyteczne.
Jeszcze inne pojawiły się w mojej głowie i w moich zdjęciach dopiero po dłuższej znajomości z tym krajem. Zjawiały się też wciąż nowe znaczniki.
Tagi z pierwszych wypraw ulegały zmianie. Niektóre okazywały się być nietrafione, inne nabierały nowego znaczenia.
Radość_Miłość_Nienawiść_Podział_Przyszłość_Przeszłość_Mur_Nadzieja_
Przygotowując tę wystawę, wybierając zdjęcia z moich czterech podróży po Izraelu, zastanawiałem się nad „słowem kluczowym",
którym można by oznaczyć moje wszystkie zdjęcia.
Czy mają coś wspólnego?
Czy Wy znajdziecie jakieś jedno wspólne słowo, jakim moglibyście opisać ten zbiór fotografii?
Jestem bardzo ciekaw tego słowa.”
Paweł Figurski

Wystawa "Israel_Tags"przedstawia zdjęcia autorstwa Pawła Figurskiego zrobione
w czasie jego czterech podróży po Izraelu w ciągu 3 lat.
Prawie wszystkie zdjęcia są czarno-białe. Wyjątkiem jest jedno zdjęcie
„Po dwudziestu latach pracy w zawodzie operatora filmowego wracam do fotografii, od której zaczęła się moja przygoda ze sztukami wizualnymi.
Wracam, bo znajduję w fotografii ten rodzaj intymnego spotkania ze światem, który lubię najbardziej. Staję z nim tutaj twarzą w twarz.
Bez tłumu innych osób, bez niepotrzebnych słów. W fotografii jestem wolny od tego co chcieli by widzieć inni. Kieruję mój obiektyw na te okruchy rzeczywistości,
które dotykają mnie najbardziej i jestem szczęśliwy, kiedy na zdjęciu można odnaleźć i poczuć te emocje, które towarzyszyły mi w chwili fotografowania.
Zgodnie z zasadą jednego z moich mistrzów, brytyjskiego dokumentalisty Dona Mc Cullina - "Dla mnie fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem.
Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali."

Paweł Figurski

Galeria Edukacji Twórczej MOK

Wystawa malarstwa - HANNA GĄSIOROWSKA
"ZIMA/LATO"

Wystawa czynna: 13.07-26.08.2018 r.

Spotkanie z autorką wystawy:
10.08.2018 r. godz. 18:00
Galeria Edukacji Twórczej 

Wstęp wolny

 

ZIMA/LATO

Prace malarskie tworzę od 2011, kiedy to zainspirowana działaniami w pracowni malarskiej na UMK w Toruniu, stworzyłam serię obrazów- „Cykl pierwszy”. Mój następny cykl- „Życie to bajka”- pomógł mi nakreślić kierunek mojej twórczości. Obecnie tworzę cykl „Zima/lato” w którym opieram się na tych dwóch porach roku, chcąc pokazać ich walory w kontekście zabaw i przyjemnego spędzania czasu. Każda z tych pór roku niesie ze sobą inną wibrację- lato to dla mnie czas odpoczynku, zima czas refleksji- w każdej można znaleźć mnóstwo piękna i radosnych aktywności. Każda ma swoją własną paletę barw, która od zawsze mnie zachwyca i inspiruje do zabawy kolorem. Zimą podziwiam śnieżne widoki, latem uwielbiam spędzać czas nad wodą. Myślę, że doskonale widać to na moich pracach. Chciałabym, aby odbiorcy podzielili ze mną tę zachwyt i jak zawsze na moich wystawach, pozytywnie naładowali się kolorem.

 
Hanna Gąsiorowska
data ur. 17.04.1986
portfolio on-line: www.behance.net/hannag
www.facebook.pl/HannaGasiorowskaMalarstwo
Edukacja:
UMK w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, Projektowanie graficzne, dyplom 2012
Liceum plastyczne w Zielonej Górze, dyplom 2006
 
Wystawy, Aukcje:
Zima/Lato, Garnizon Kultury, WRZEpracownia, Gdańsk, 2018
7 Młodych Malarzy, Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa, 2017
I Pomorskie Biennale Sztuki Młodych-Potok Sztuki; Sopot Centrum, Sopot; 2016
61 AMS; Sopocki Dom Aukcyjny, Kraków; 2016
68 ASM; Pragaleria; Warszawa; 2016
XXVII Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego; Muzeum Regionalne; Jawor; 2016
XXVII Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego; Muzeum Regionalne; Chojnów; 2016
XXVII Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego; Galeria Sztuki w Legnicy; Legnica; 2015
VI Aukcja Młodej Sztuki; Antykwariat AB; Kraków;2015
49 Aukcja Młodej Sztuki; Sopocki Dom Aukcyjny; 2015
Życie to bajka, Hanna Gąsiorowska; Galeria Schody; Warszawa; 2014
Życie to bajka; MCKa Zatoka Sztuki; Sopot; 2014
23. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 2013; Legnica; 2013
Hanna Gąsiorowska Malarstwo; MOK w Głogowie; 2012
II Aukcja Młodej Sztuki w Katowicach; Dom Aukcyjny DESA; 2012
Finał konkursu na plakat „Nie ma dzieci są ludzie” organizowany przez Rzecznika Praw Dziecka, Warszawa; 2012
XIV Mogileńskie Spotkania Plastyczne; Mogilno; 2011
 
Stypendia:
Stypendium Prezydenta Miasta Głogowa; 2008-2012
Stypendium Prezesa Rady Ministrów; 2003-2005
 
Artykuł, wywiad:
Qadrans Qltury, TVP Warszawa, 27.07.2014/29.08.2014
Gazeta lubuska 12.01.2012, Jej obrazy są jak baterie, Dorota Nyk
tutajglogow.pl, Debiutancki wernisaż, Arkadiusz Orman, Głogów 08.01.2012
TV Master, Co dalej?, Grażyna Świerczyńska, Głogów 08.01.2012

Galeria Edukacji Twórczej MOK

Wystawa fotografii - DAWID BAKUSIEWICZ
"NASTROJE" - WYSTAWA Z OKAZJI DNI GŁOGOWA 2018

Wystawa czynna: 01-30.06.2018r.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.


05.04. - 27.05.2018r.
Galeria Edukacji Twórczej MOK

Wystawy ilustracji - Anna Moderska
"KOBIETA: CZŁOWIEK"

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.Wystawa czynna: 01-31.03.2018 r.
Galeria Edukacji Twórczej MOK

WYSTAWA MALARSTWA HELENY SZCZYPKO

Wernisaż: 01.03.2018r. (czwartek) godz. 17.00 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

X JUBILEUSZOWA WYSTAWA
SZTUKI NIEPROFESJONALNEJ
PRACOWNI 45
Pod kierunkiem KRYSTYNY BOGACZ

Galeria Edukacji Twórczej MOK

Wernisaż: 01.12.2017 r. godz. 17.00
Wystawa czynna: 01.12.2017 r. - 28.01.2018 r.

Wstęp wolny.Galeria Edukacji Twórczej MOK

II WYSTAWA
RĘKODZIEŁA GŁOGOWSKICH SENIORÓW

Wystawa czynna:
01 - 27.11.2017r.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

„Kreatywność jest zaraźliwa. Zarażaj nią„ - Albert Einstein

Jesienią słońce złote blaski rzuca, rozświetla obrazy świata codziennego
Blaski te można porównać do twórczości    Seniora  dojrzałego
Proza życia nauczyła, iż tak niewiele trzeba,  aby stworzyć  coś innego, nietuzinkowego,
Co da Twórcy  radość, satysfakcję i zadowolenie z rękodzieła przez siebie stworzonego

Nie zawsze tak było, że czasu pod dostatkiem, że cisza i spokój panuje w domu
Teraz jest inaczej,  Senior  chce dać cząstkę siebie, poprzez twórczość – sobie i Komuś
Aktywność zawodowa  dawno minęła, życie się radykalnie zmieniło
Poprzez amatorską twórczość artystyczną, ukrytych talentów przybyło

W wieku senioralnym bardzo ważne są podejmowane  twórcze działania
To forma terapii, lek na samotność, dialog z innymi, brawa i słowa  uznania
Odpowiednie klimaty, środowisko, jakie tworzą placówki dla Seniorów
Odkrywają uśpione zdolności : rękodzieła, talenty muzyczne czy  pisanie  utworów

Wystawa prac GŁOGOWSKICH SENIORÓW popularyzuje amatorską twórczość artystyczną
Nie istnieje wiekowa bariera, a  dzieła na wystawie  tworzą aurę  magiczną
W okresie ZŁOTEJ JESIENI ŻYCIA, twórczość RĘKODZIEŁA niech innych motywuje
Da szansę istnienia i bycia, a stereotypy na temat starości przełamuje
OD MARZENIA DO SPEŁNIENIA

Prezentowane prace stworzyli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Magnolia” w Głogowie,
seniorzy Domu Dziennego Pobytu „Cicha Przystań” w Głogowie,

Klubu Seniora „Dom nad strumykiem” w Głogowie, Fundacji Lokalnych Inicjatyw Społecznych
w Głogowie oraz „Równe Babki” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie.

Danuta Ławrowska


Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.