Plan wydarzeń:
Październik 2020 w CK

Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach MOK

Oświadczenie dla uczestnika wydarzenia w czasie pandemii
Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach CK MOK w czasie pandemii

Legendy i baśnie

ziemi głogowskiej

Ilustracje Antoniego Boka

do „Legendy i baśnie z ziemi głogowskiej”

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, 2018

oraz do wydań wcześniejszych

Komentarz autora do wystawy

Legendy z Głogowa i okolic to fragment dolnośląskiego skarbu legend i podań ludowych. Te dawne opowieści nie były na ogół znane polskim przybyszom, którzy osiedlili się tu po II wojnie światowej. Wyłoniły się dopiero z czasem, wyszukane w książkach i czasopismach. Zostały opracowane w języku polskim, niektóre przetworzone literacko. Jako pierwszy podjął się tego dr Janusz Chutkowski w zbiorze opowiadań z 1998 r., zatytułowanym „Legendy głogowskie”.

W 2007 roku wyszła moja książka „Legendy Ziemi Głogowskiej”, a w 2018 roku ukazała się wybór utworów, wzbogacony o kilka baśni, a więc przeznaczony dla dzieci.

Wszystkie te książki, wydane przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, zilustrowałem. Techniki: akwarela i gwasz oraz rysunki. Część tych ilustracji znalazła się na obecnej wystawie. Są to reprodukcje (oryginały są małego formatu).

Zanim przyjrzymy się ilustracjom, warto spróbować odpowiedzieć na pytanie: czym są legendy? To niełatwe. Najogólniej, to ludowa wizja świata ujęta w opowieści. Te z terenów wiejskich są przeważnie tzw. podaniami wierzeniowymi, w których roi się od postaci i zdarzeń nadprzyrodzonych. Opowiadano je ku nauce i przestrodze. Dobro i zło są jasno określone, przy czym dobro nie zawsze zwycięża. Legendy miejskie odnoszą się często do wątków historycznych.

Istotę tych definicji próbowałem oddać w ilustracjach – tytułowej (legendy miejskie) [1] i planszy [6], która była użyta na okładce „Legend ziemi głogowskiej” z 2007 roku.

Wystawę można oglądać osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-17.00 w Galerii Edukacji Twórczej Centrum Kultury MOK Plac Konstytucji 3 Maja 2 w Głogowie lub wirtualnie na naszej stronie internetowej. Wystawa dostępna jest do 28.06.2020r.

Zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie