Plan wydarzeń:
Październik 2020 w CK

Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach MOK

Oświadczenie dla uczestnika wydarzenia w czasie pandemii
Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach CK MOK w czasie pandemii

06.10 - 29.11.2020r.
Galeria Edukacji Twórczej CK

Wystawa poplenerowa "CZŁOWIEK CHRONI ŚRODOWISKO"

Wstęp wolny!

Katalog wystawy: pobierz

"Plener „Człowiek chroni środowisko” w czasie pandemii Covid 19 to rzecz niespotykana, chyba jedyny taki w całej Polsce. Pomysł profesora Sławomira Kuszczaka, zainspirował mnie, żeby spróbować w warunkach  szalejącej grypy zrealizować zaplanowany wcześniej plener Czerna 2020. Dzięki wspaniałomyślności Prezydenta Miasta Głogowa Rafaela Rokaszewicza i akceptacji naszego pomysłu przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie Bartłomieja Adamczaka, doszło do porozumienia co do czasu i formy przeprowadzenia pleneru On line. Zaproszeni artyści  ze zrozumieniem i radością przyjęli naszą propozycję gdyż w sytuacji, w której się znaleźliśmy nie było innej możliwości spotkania się na niwie twórczej rywalizacji. Artyści spragnieni kontaktu duchowego zgodzili się pracować w swoich pracowniach i dzielić się efektami pracy drogą internetową  wysyłając  zdjęcia   i filmiki. Całą logistyką i realizacją tego pomysłu  zajęła się nasza koleżanka Joasia Kinder ponosząc największy trud organizacji spotkań na odległość. Gdy zadamy pytanie, czym  różnił się ten plener od innych, odpowiedź nie mogłaby być inna tylko jedna - wszystkim. Ale najbardziej brakowało nam wspólnych spotkań w wielkiej sali zamkowej w Czernej gdy na dzień dobry spotykaliśmy panią Krystynę  witającą nas uśmiechem. Potem, długie  rozmowy o historii zamku, o twórcach i o malowaniu. Nie było zielonych łąk, klangoru żurawi, niskiego lotu łabędzi i wizyt saren na obrzeżach  łęgów odrzańskich. Brak było wieczornych spotkań z poezją

i dyskusji o sztuce z donośnym głosem Rogera. Brak było koncertów  i śpiewu Edwarda Gałustowa. Podsumowując tą inność można rzec, wszystko stało się nieprzewidywalne jak i to, że trudno było kontaktować się przez internet o przewidzianej godzinie. Nie mniej są i pozytywy tej odmienności. Filozofowie  życia w samotności kontemplowali egzystencjalne problemy codzienności. Zadowolone były i zwierzaki towarzyszące swoim paniom podczas  rozmów na odległość, jakby czuły, że  są najważniejsze na ekranie.  Pracę artystów trudno opisać bez kontaktu z nimi. Oglądałem Ich pracę na ile to było możliwe, patrząc na zdjęcia, które nie zawsze oddają tonację barw i wysmakowane półtony kolorów. Punktem wyjścia kompozycji czasem stawała się czysto formalna koncepcja znaczeniowa  utworu, innym razem fakt zaistniały z wizualizacji rzeczywistości. Czasem powstały z przemyśleń ze szczegółami  skrupulatnie wyreżyserowanymi na płaszczyźnie obrazu. Niektórzy z nas kierując się najprostszą drogą sprawdzonej estetyzacji tworzyło obrazy  akceptowalne dla czułego na barwę widza.

Ten Plener dał nadzieję, że nawet w trudnych sytuacjach artyści swoją twórczością przynoszą ukojenie cierpiącym i wytchnienie dla tych, którzy oczekują końca epidemii."
Telemach Pilitsidis

Uczestnicy pleneru 2020: