Projekt LEGENDY GŁOGOWSKIE: klik

listopad 2021

dla uczestnika wydarzenia
w czasie pandemii
Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach CK MOK w czasie pandemii

uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach MOK

08.10-14.11.2021r.
Galeria Edukacji Twórczej MOK

WYSTAWA POPLENEROWA MALARSTWA "CZŁOWIEK CHRONI ŚRODOWISKO""
Kurator artystyczny: Telemach Pilitsidis

Wstęp wolny.

Walczymy z naturą i jednocześnie kurczowo się jej trzymamy. W końcu uświadamiamy sobie, iż im bardziej ingerujemy w świat, który jest naszym domem, tym bardziej sobie szkodzimy. Człowiek chroni środowisko – hasło pleneru, żeby chronić siebie przed jeszcze większymi skutkami degradacji ziemi. Człowiek stoi na granicy samozagłady. Od nas zależy czy zatrzymamy proces zaśmiecania planety. Czy my Artyści biorący udział w sympozjum „Człowiek chroni środowisko” jesteśmy w stanie coś zrobić dla ratowania Ziemi? Myślę, że nasz głos bardzo się liczy. Nasze prace, nasze myśli mogą być inspiracją dla tych wszystkich, którzy swoim wkładem walczą o lepszy świat. Wrócimy znów do pałaców wiecznie zielonych, do kwitnących ogrodów, do naszej inności, jakby do dnia różanego brzasku, gdzie słychać w gęstwinie drzew pohukiwanie sowy. Z wodospadu  nieba znów spłyną Perseidy jak ziarenka piasku. Niepojęty urok roztęsknienia powiedzie nas przez łęgi odrzańskie na łąki strojone w kwiaty, gdzie na tle przekwitłych traw rosną wrotycza baldachy na żółto zabarwiając pobliskie wały. A na oczkach bagnistych stawów zakwitną białe kwiaty grzybieni. My, przywykli do pracy w swoich tymczasowych pracowniach, rzadko zapuszczamy się dalej od zamkowego zacisza. Jednak powoli z każdym dniem zapominamy o wszystkich niepokojach dochodzących do nas ze świata. Dyskutujemy o sztuce, o poezji i o tym, czym żyje współczesny świat. Uduchowieni z pełnym bagażem wiedzy, doświadczeń bierzemy się do twórczej pracy. Wielu Artystów maluje pobliską przyrodę zauroczeni otaczającym nas parkiem, inni zainspirowani historią naszego miasta malują ważne wydarzenia dla Głogowa. Wielu z nas maluje obrazy związane z ekologią, jakby łatwiej było pokazać fatalne skutki rabunkowej działalności człowieka. Są i malarze, którzy dokumentują pamiątki z przeszłości. W zamku nie brakuje takich przedmiotów, które proszą się, aby je utrwalić. Na plenerze powstały piękne portrety, obrazy upamiętniające bohaterów z filmów. W rezultacie dwutygodniowego pobytu w Czernej Artyści stworzyli znaczną ilość obrazów, gdzie wyraźnie widać mocno zróżnicowane osobowości o doskonałym warsztacie. Końcowa wystawa prezentowana w ogrodach zamku została bardzo ciepło odebrana przez zwiedzających głogowian i organizatorów pleneru.

Telemach Pilitsidis
Kurator artystyczny pleneru

Szanowni Państwo

Wróciliśmy! Po wielu miesiącach czekania, po trudach i niepokojach pandemicznego czasu, po wideospotkaniach z telefonem w ręku… wróciliśmy! Plener malarski „Człowiek chroni środowisko” w zeszłym roku odbył się w wersji online – bez możliwości osobistego kontaktu. A przecież o ten kontakt, o to ulotne wrażenie wywołane posłyszanym słowem, o drżenie artystycznej duszy pobudzone  obecnością drugiej osoby – o to wszystko najbardziej w plenerowych działaniach chodzi.

Na szczęście tegoroczna edycji była już organizowana w tradycyjny sposób.

Artyści ponownie zagościli w Zamku w Czernej – miejscu ze wszech miar magicznym. Inspiracją jest sama wiekowa budowla, wspaniała natura urokliwych ogrodów, niepowtarzalny klimat. Tu odnaleźć można niezbędny spokój. Tu również czekają na nich przyjaciele – tacy jak Pani Krystyna Iwanicka właścicielka zamku.

Już od początku plenerowego spotkania czuć było jak bardzo było ono wyczekiwane i jak potrzebne. Ta tęsknota za plenerowym współtworzeniem dała przepiękne artystycznie efekty. Wiedzą o tym Ci, którzy mieli szansę podziwiać powstałe obrazy na tradycyjnym poplenerowym spotkaniu – jeszcze w Zamku w Czernej. Dzisiaj dowiadujecie się Państwo o tym na finałowej wystawie.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że ten artystyczny projekt mógł się spełnić – Rafaelowi Rokaszewiczowi Prezydentowi Głogowa – bo przecież bez mecenatu Gminy Miejskiej nie byłoby pleneru, Telemachowi Pilitsidisowi - kuratorowi pleneru i jego merytorycznej sile sprawczej, Joannie Kinder – artystce, opiekunce, organizatorce… i wszystkim tym, którzy dowozili, umieszczali, filmowali, szykowali i tworzyli właściwe warunki do pracy. Dziękuję!

Podziwiajmy, wspólnie czujmy…

Bartłomiej Adamczak