Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Jednostka organizacyjna Gminy Miejskiej Głogów.
Projekt LEGENDY GŁOGOWSKIE: klik

przycisk-legendy1024

AUDIOBOOK (w przygotowaniu)

Plan imprez CK:
wrzesień 2021
POBIERZ
 Oświadczenie
dla uczestnika wydarzenia
w czasie pandemii
POBIERZ
Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach CK MOK w czasie pandemii  
POBIERZ


Regulamin
uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach MOK
POBIERZ

 

 

19.09.2020r. godz. 18.00
Bulwar Nadodrzański

36. GSJ • Cheap Tobacco/ A.Matysik o bluesie/ Juwana Jenkins/ jazzowe kino nocne


Zapraszamy na dwa znakomite koncerty, rozmowy o bluesie z Andrzejem Matysikiem - autorem książki „Andrzej Matysik: Mój Blues” oraz JAZZOWE KINO NOCĄ: Ella Fitzgerald. Just One Of Those Things.

Wstęp: bezpłatne wejściówki, dostępne w Biurze Obsługi Klienta MOK od poniedziałku, 07.09.2020.


CHEAP TOBACCO to wybuchowa mieszanka czystej energii, autentyczności oraz mocnego vintage'owego brzmienia, połączona z charyzmatycznym głosem dziewczyny z Bieszczad, która czterokrotnie została wybrana najlepszą bluesową wokalistką w Polsce. Zespół zdobył nominowanację do nagrody Fryderyka 2019, magazyn „Teraz Rock” okrzyknął ich nadzieją roku a wokalistka grupy była nominowana do „ wokalistki Rocku” przez antyradio Zespół, będąc prawdziwie rockowym organizmem, jednocześnie nie pozwala by zamknąć ich w jakiejkolwiek stylistycznej szufladzie. Najbliższe koncerty- CMW 2019, Festival Sziget (Budapeszt) oraz wiele koncertów w Polsce.
Wszystko zaczęło się kiedy pewien chłopak zapytał dziewczynę o to, czy zna piosenkę „Little wing” Jimiego Hendrixa... oczywiście, znała ją. Zagrali więc razem zupełnie nie spodziewając się tego, że będzie to początek jednej z najważniejszych podróży ich życia. Ta podróż nazywa się „Cheap Tobacco”. Natalia, Robert, Michał i Bartek tworzą dobrze zgraną grupę i chociaż każde z nich ma odrębną historię do opowiedzenia i inspirują ich inne gatunki oraz artyści, to jednak razem tworzą coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Wkładają ogrom pasji i przyjaźni w każdy dźwięk co powoduje, że ich muzyka jest hipnotyzująca i nie można się jej oprzeć.

cheap-tobacco

ROZMOWY O BLUESIE Z ANDRZEJEM MATYSIKIEM
Prezentujemy Państwu fragment rozmowy Jacka Kurka z Andrzejem Matysikiem na temat jego książki „Andrzej Matysik: Mój Blues”.
Ze wstępu Jacka Kurka:
(…) książka – owoc rozmów o muzyce, o domu, rodzinie, o świecie – tym lokalnym i tym wielkim (o obydwóch – bez granic), o spotkaniach, przyjaźniach i marzeniach, a nade wszystko ich realizowaniu w rytmie codzienności i świętowania, z biegiem urodzajnych lat… To także rozmowy o pracowitym życiu, o trudnościach, które, gdy są przezwyciężane, rodzić mogą rzeczy wielkie i o pogodnym – mimo wszelkich wątpliwości – patrzeniu w przyszłość. Krótko mówiąc, rozmowy przyjaciół o tym, co najważniejsze.
Powstała zatem opowieść o chłopcu, który w technikum górniczym interesował się tańcem, po poznaniu wspaniałej dziewczyny postanowił pójść na studia politechniczne, a dotarłszy jako inżynier do górniczej emerytury, nadal rozwijał od dawna pielęgnowane muzyczne pasje, stając się wydawcą jedynego w Polsce kwartalnika, którego bohaterem jest blues, organizując trasy koncertowe i festiwale muzyczne, zarażając swoją determinacją nieocenioną Żonę oraz Córki. Do naszej rozmowy włączyło się wiele osób bliskich Andrzejowi i takich, którym, i on nie jest obojętny. (…) Rozmawialiśmy z Andrzejem ponad rok, wracając czasem do ważnych dla nas wątków, rozwijając inne bądź uzupełniając opowieść o kolejne osoby, miejsca i zdarzenia. Moglibyśmy rozmawiać jeszcze długo (zresztą już poza kartami tej książki nadal przecież będziemy), bo historia Andrzeja i „Twojego Bluesa” pełna jest najsmaczniejszych anegdot, historii i wspomnień. A opowieść, która powstała, jest też fascynującą częścią historii muzyki bluesowej (choć przecież nie tylko) w Polsce, znajdzie więc w niej Czytelnik sporo ważnych, niepublikowanych dotąd informacji i epizodów, których Andrzej jest prawdziwą kopalnią.

O autorach:
Andrzej Matysik – Ślązak urodzony w Chorzowie; inżynier górnik, dziennikarz. Od roku 2000 redaktor naczelny uhonorowanego międzynarodowymi nagrodami kwartalnika „Twój Blues”; wieloletni gospodarz autorskiego programu „Siła bluesa” w Radiu Katowice; od roku 2002 autor audycji „Historie bluesem pisane” w Radiu eM. Wraz z rodziną prowadzi agencję koncertową, która zorganizowała setki muzycznych wydarzeń z udziałem sław polskiego i światowego bluesa.
Jacek Kurek – Ślązak urodzony w Chorzowie, historyk, eseista, poeta, animator kultury, miłośnik muzyki i malarstwa, pedagog, redaktor odpowiedzialny za wydawnictwa w Muzeum w Chorzowie, prowadzi w Radiu eM audycję „Noc nie bez końca”. Autor wielu książek i artykułów, m.in. wydanego w 2019 r. nakładem Wydawnictwa eSPe zbioru felietonów “Widok z okna”.

„Andrzej Matysik ma ogromne zasługi dla promowania bluesa w Polsce. Tym bardziej godne podkreślenia, że zaczynał praktycznie od niczego. Sukces zawdzięcza: pasji, determinacji, konsekwencji, latom pracy, talentowi, a przede wszystkim miłości do bluesa... Niesamowite, że ta świetnie prosperująca firma, którą założył ma w zasadzie od początku rodzinny charakter... Sam zajmuje się podobną pracą organizacyjną (często zresztą z Andrzejem współpracujemy) i proszę mi wierzyć - wiem, ile ona kosztuje i jaka jest ciężka.”
Irek Dudek

„Przy zachowaniu wszelkich proporcji Andrzej Matysik jest patriarchą polskiego blues-biznesu. Z inżynierską precyzją i konsekwencją przekształcił swoją fascynację kulturą bluesa w dobrze funkcjonujący biznes. I jest to biznes, bez którego polskie życie muzyczne byłoby uboższe i który żywi pokolenia naszych bluesfanek i fanów strawą prawdziwej żywej muzyki. A przy tym Andrzej sam niezmiennie pozostaje fanem. Jednym z tych prawdziwych, którzy czują bluesa!”
Jan Chojnacki

Książka dostępna w sprzedaży wysyłkowej:
Cena książki: 44,90 zł (w tym koszt przesyłki krajowej Pocztą Polską)
Nr konta PKO BP SA 88 1020 2368 0000 2102 0550 5229 (z dopiskiem „Książka”)

autograf1


JUWANA JENKINS:
Juwana Jenkins pochodzi z Filadelfii ale od kilkunastu lat mieszka w Pradze. Jest nie tylko wyrazistą, przepełnioną soul-gospelowym żarem wokalistką, ale także aktorką i nauczycielką akademicką. Ma w swym dorobku dwie płyty: „Ten After Ten” i „The Blues Keeps You Alive”.
Juwana wraz z swoim zespołem zawsze dostarcza ognistych wrażeń muzycznych. Przy jej muzyce nie da się usiedzieć na miejscu! Poruszający wokal wspierają partie instrumentalne świetnego składu muzyków, na których czele stoi jeden z najlepszych czeskich harmonijkarzy Charlie Slavik. Zapewniają oni wspaniałą rozrywkę zarówno wykonując swoje własne energetyczne kompozycje, jak i te, znane z klasycznych wykonań legend bluesa – Freddiego Kinga, Earla Kinga, Etty James, Big Mamy Thornton, Bessie Smith, Howlin’ Wolfa i Muddy’ego Watersa.
Juwana Jenkins miała okazję otwierać koncerty sław takich, jak: Johnny Winter, Eric Burdon, Glenn Hughes, Thin Lizzy, The Rainbow, Ten Years After, Poppa Chubby, Robben Ford. Z powodzeniem koncertuje też w licznych klubach muzycznych i na festiwalach w Czechach, Niemczech, Chorwacji, Słowacji i Polsce.

juwana-promo-pic

 

36-gsj-plakat-cheap-tubis-1024

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.