Projekt LEGENDY GŁOGOWSKIE: klik

październik 2021

dla uczestnika wydarzenia
w czasie pandemii
Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach CK MOK w czasie pandemii

uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach MOK

15. 09.2021 (środa) godz. 20.00
Centrum Kultury MOK

37. GSJ: "Filmożarcie" na jazzowo: NOWY ORLEAN. MIASTO MUZYKI

Wstęp: 20zł

Czas trwania: 104 minuty

NOWY ORLEAN: MIASTO MUZYKI odkrywa przed widzem przebogate dziedzictwo kulturowe, chyba najbardziej muzycznego miasta w świecie: Nowego Orleanu. Poprzez historię miasta i jego muzyczne dzieje prowadzi nas na ekranie nominowany do Oskara oraz 6cio krotny zdobywca nagrody Grammy, kompozytor jazzowy Terence Blanchard. Poznajemy historię narodzin jazzu i innowacji w nim, R&B, funky. Nowy Orlean to Miasto wyjątkowe ze swoją odrębną, wyjątkową historią. Miasto tętni muzyką poczynając od dźwięków bębnów na Congo Square w XVIII wieku aż po wspaniałe formy jazzowe słyszalne na każdym rogu miasta w czasach obecnych. Muzyka Nowego Orleanu to potężna forma wyrazu. To ona służyła ludziom aby wyrazić pragnienie wolności oraz dać upust swoim frustracjom z powodu niesprawiedliwości rasowych czy prawa Jima Crow’a. To miasto posiada uzdrowicielską moc, która pomogła mu wrócić do życia po niszczycielskim huraganie Katrina i nadal jest bardzo ważną trybuną dla dążeń na rzecz likwidacji uprzedzeń rasowych.

Reżyser Michael Murphy oraz producent wykonawczy Terence Blanchard zabiorą was w miejsca gdzie kultura i historia miasta odbija się w muzyce, a muzyka wpływa na kulturę, podnosi ze zgliszcz  i jednoczy jego mieszkańców. W filmie zobaczymy archiwalne i niedawno odrestaurowane występy takich legend jak  Louis Armstrong , Fats Domingo, Allen Toussaint , Dr. John, The Neville Brothers, The Preservation Hall Jazz Band. Występy te przeplatane są rozmowami z takimi legendami muzyki jak Branford Marsalis,Wynton Marsalis, Robert Plant, Keith Richards, Bonnie Raitt, Harry Connick, Dr. Michael White, Sting I wielu innych.

plakat-filmozarcie-gsj1024