Projekt LEGENDY GŁOGOWSKIE: klik

grudzień 2021

dla uczestnika wydarzenia
w czasie pandemii
Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach CK MOK w czasie pandemii

uczestnictwa w wydarzeniach i sekcjach MOK

8.12.2021 godz. 18:00
Centrum Kultury MOK

Filmożarcie: film pt. ZŁO NIE ISTNIEJE

Czas trwania filmu: 150 minut
Cena: 20 zł

Reżyseria i scenariusz: Mohammad Rasoulof
Zdjęcia: Ashkan Ashkani
Muzyka: Amir Molookpour

Dramatyczne opowieści o zderzeniu ludzkich losów z opresyjnym systemem i karą śmierci. W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój nowy film poświęcił ceniony irański reżyser Mohammad Rasoulof.

„Zło nie istnieje” ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się
spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu. Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej z kolei przekonujemy się, jak obecność Daryi gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman– spokojnej pary w średnim wieku. Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach.

Irański reżyser wraca w tym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność. Rasoulof tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kary śmierci.

NAGRODY: 2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Złoty Niedźwiedź, Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Gildii Filmowej 2020 – Festiwal Filmowy w Crested Butte Kolorado, USA – Nagroda Specjalna Jury za odwagę w kręceniu filmów 2020 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Heartland, USA – Grand Prix 2020 – Festiwal Filmowy w Montclair, USA – nagroda dla najlepszego filmu fabularnego 2020 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – konkurs główny, Ribera de Duero Award - nagroda specjalna dla najlepszego reżysera 2020 - Międzynarodowy Festiwal Filmów Arthousowych w Batumi – Grand Prix

filmozarcie-zlo-nie-istnieje-1024