Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Jednostka organizacyjna Gminy Miejskiej Głogów.

Legendy Głogowskie

przycisk-legendy1024

LUTY 2021:

"Źródło miłości"
Antoni Bok

Posłuchaj:

 

Na południowym brzegu Jeziora Tarnowskiego znajduje się osobliwie zrośnięta para drzew – sosna i buk. Ze źródła obok wypływa czysta woda. Z tym miejscem związana jest legenda.

W tarnowskim zamku mieszkał hrabia i jego urodziwa córka. Dziewczyna, przechadzając się wzdłuż brzegu jeziora, często napotykała młodego rybaka, który dostarczał ryby do zamku. Młodzi zapałali do siebie miłością. Coraz częściej spotykali się ukradkiem w lesie nad wodą.
Jeden z zamkowych sług, który również podkochiwał się w pannie, odkrył miejsce schadzek i doniósł o tym panu. Hrabia wielce się rozgniewał. Zwołał żołnierzy i posłał ich, żeby schwytali rybaka i zakuli go w kajdany. Dziewczyna w porę posłyszała rozkaz ojca, wymknęła się z zamku i pobiegła na umówione miejsce spotkania. Na brzegu jeziora młodzi padli na kolana i błagali niebiosa o to, aby zawsze mogli być razem.
Ich prośby zostały wysłuchane. Dziewczyna zamieniona została w sosnę, młodzieniec w buka.
Odtąd splecione z sobą drzewa pochylają się nad wodą, a spod ich korzeni bije źródło. Mówią o nim, że powstało z łez potępionych kochanków. Kto napije się wody ze Źródła Miłości – pozostanie na zawsze stały w uczuciach.

 

zrodlo-milosci-plakat1024n

O KONKURSIE przeczytaj TU

konkurs-foto-zrodlo-milosci-plakat1024

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.