GRUDZIEŃ 2019

10.11.2019r. (niedziela) godz. 19.00
sala widowiskowa MOK

TEATR POLSKA: SPEKTAKL "KRÓLOWIE STRZELCÓW"

godz.17.00-19.00
Spotkanie wprowadzające do spektaklu pt. "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie"
Spotkanie dla młodzieży i dorosłych poprowadzą Paweł Janicki i Beata Dąbrowiecka - Teatr Zabrze
Wstęp wolny!

Opis spektaklu

"Gdyby próbować jednym zdaniem ująć o czym jest przedstawienie Królowie Strzelców, to można by powiedzieć, że o polityce i sporcie. Chociaż może w odwrotnej kolejności, o sporcie i polityce. Tylko, to nie do końca prawda. Sport w zetknięciu z polityką ma wyjątkową moc tworzenia mitów. Tak było zawsze. Obie te dziedziny ludzkiej aktywności były ze sobą splecione, wręcz nierozerwalnie. Mowa tu oczywiście o sporcie wyczynowym, zawodowym. Sportowcy wygrywając stawali się z miejsca bohaterami narodowymi – tak było na igrzyskach rozgrywanych w starożytnej Olimpii. I nie miało znaczenia, że pojęcie narodu było wówczas zupełnie inne. Igrzyska greckie były nie tylko świętem sportowym i religijnym, były też wydarzeniem politycznym, w końcu ogłaszany był pokój olimpijski, zaprzestawano wojen. (…) Spektakl Królowie Strzelców to przedstawienie o polityce i sporcie, ale nie z punktu widzenia ideologii, władzy, państw. To historie ludzkie, dramaty sportowców, którzy znaleźli się w określonym czasie i określonej sytuacji politycznej, ideologicznej i ponoszą tego konsekwencje”.

Piotr Rowicki – dramaturg i autor tekstu sztuki „Królowie Strzelców”.

Spektakl, którego inspiracją staje się książka Zbigniewa Rokity, jest pretekstem do rozmowy na temat nierozerwalnie ze sobą splecionych – sportu i polityki. Sportowe emocje pozwalają zarówno zawładnąć masami, jak i zostać przez nie pozbawionym władzy... To sport staje się bronią w walce o wolność. Ale równie dobrze może być on narzędziem, z pomocą którego umacnia się prestiż i siłę państw autorytarnych, imperialnych, czy totalitarnych.

Spektakl nominowany był do ZŁOTYCH MASEK w kategorii Najlepszy spektakl

Obsada: