GRUDZIEŃ 2018

25.10.2018r. (czwartek) godz. 21.00
Sala konferencyjna MOK

34. GŁOGOWSKIE SPOTKANIA JAZZOWE
- JAZZOWY DKF - "KOMEDA NA FILMOWO, CZYLI TAJEMNICA JAZZOWEGO ŻYCIA"

Przygotowanie i prowadzenie: Andrzej Winiszewski

Wstęp wolny.

"KOMEDA NA FILMOWO,CZYLI TAJEMNICA JAZZOWEGO ŻYCIA"

Krzysztof Komeda to kluczowa postać dla związków polskiego kina i polskiej muzyki jazzowej.
Jego przykład urósł do miana symbolu współistnienia obu tych obszarów polskiej kultury.
W tym roku ukazała się się kontrowersyjna biografia Komedy autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej.
Książka przypomniała wiele wątków z artystycznego życia artysty ale również na nowo rozbudziła dawne demony związane z jego prywatnym życiem,
małżeństwem z Zofią Komedową, związkiem z aktorką Elaną Cooper, amerykańskim życiem światowca i tajemniczą śmiercią artysty.
Jednocześnie w przyszłym roku przypada 50 rocznica śmierci Komedy - dobra okazja aby przypomnieć najważniejsze filmowe dzieła,
do których napisał muzykę. Warto poszukać też śladów Komedy w historii polskiej kinematografii, filmowej dokumentalistyce i animacji.
Temu służy ten festiwalowy wieczór. Przypomnimy postać wielkiego twórcy, prześledzimy jego biografię filmami pisaną i pójdziemy śladami jego filmowego życia
w Hollywood, tuż po ogromnej dawce muzyki Komedy w interpretacji genialnego septetu EABS. Wszak Komeda żyje! Warto o tym pamiętać...

Andrzej Winiszewski

Krzysztof Komeda - źródło Internet