PŁYTOWE DEJA VU
Online
Zapraszamy do wspólnej zabawy z "PŁYTOWYM DEJA VU"! W każdy czwartek o godz. 15:00 na facebookowym profilu Klubu Mayday publikujemy "naszą" okładkę płyty. Zadaniem Internautów jest odgadnięcie jaki to wykonawca i tytuł albumu.
Publikacja z dnia 13.05.2021 r.
(fot. Agnieszka Ruta)
"London Calling" - trzeci album studyjny brytyjskiego zespołu punkowego The Clash wydany w 1979 roku. Dwie pierwsze płyty zespołu to klasyka "czystego" punk rocka. Na "London Calling" oprócz punka pojawiły się elementy ska, reggae, dubu, soulu i rockabilly. Album do dziś ceniony jest także za doskonałe i zaangażowane teksty. Okładka płyty przedstawia Paula Simonona, basistę zespołu, rozbijającego swoją gitarę (Fender Precision Bass) podczas koncertu w Nowym Jorku. Pennie Smith, autorka zdjęcia, pierwotnie nie chciała umieścić go na okładce, twierdząc, że jest nie ostre i nie ma wiele wspólnego z zawartością albumu. Jednak lider zespołu, wokalista i gitarzysta, Joe Strummer uznał, że fotografia będzie znakomitą okładką płyty. W 2002 roku magazyn Q uznał fotografię za najlepsze rock'n'rollowe zdjęcie w historii, swój wybór uzasadniając: "ta fotografia doskonale pokazuje kulminacyjny punkt w historii rock & rolla - całkowitą utratę kontroli". Układ i kolor liter został zaczerpnięty z pierwszego albumu Elvisa Presley'a. Porównajcie - to bardzo symptomatyczne i dające do myślenia.
Publikacja z dnia 06.05.2021 r.
(fot. Agnieszka Ruta)
Queen II - drugi album brytyjskiego zespołu Queen wydany w 1974 roku. Zamiast typowego nazwania stron płyty A oraz B, zostały one określone jako "Strona biała" i "Strona czarna". Odpowiadały im zdjęcia muzyków zespołu umieszczone na okładce (ubranych całkowicie na czarno lub na biało). Zawiera pierwszy utwór Queen, który dostał się do pierwszej dziesiątki brytyjskich list przebojów ("Seven Seas of Rhye"). Do zrobienia zdjęć na okładkę został zaangażowany Mick Rock, fotograf znany z tworzenia okładek płyt Davida Bowie'go, Iggy Pop'a, Lou Reed'a i wielu innych. Ikoniczny, światłocieniowy obraz zespołu Queen został zainspirowany podobnym zdjęciem Marleny Dietrich z filmu "Shanghai Express" z 1932 roku. Na zarzuty krytyków dotyczących pretensjonalności naśladownictwa boskiej Marleny, Freddie Mercury odpowiadał cytując swojego ulubionego Oscara Wilde'a: "Często to, co dziś jest uważane za pretensjonalne, jutro jest uważane za najnowocześniejsze"
Publikacja z dnia 22.04.2021 r.
(fot. Agnieszka Ruta)
„Szprycer” to tytuł minialbumu (wyd. 2017 r.) polskiego rapera i autora tekstów Taco Hemingwaya (właśc. Filip Tadeusz Szcześniak). Można śmiało powiedzieć, że Taco to człowiek sukcesu. Sprzedał ponad 400 tys. płyt, cztery razy został laureatem Fryderyków w kategorii Album Roku Hip Hop, jest pierwszym polskim artystą, którego utwory zostały odtworzone ponad miliard razy na platformie Spotify. Mimo ogromnej popularności mało udziela się medialnie, rzadko udziela wywiadów i nie występuje w reklamach.
Okładka „Szprycera” zajęła I miejsce w konkursie Cover awArts na najlepsze polskie okładki płyt w 2017 roku. A kto jest na zdjęciu? Na pewno Taco oraz, jak donoszą portale kynologiczno – plotkarskie, prawdopodobnie Iga Lis, wybranka serca rapera, córka Kingi Rusin i Tomasza Lisa. Trzymany przez Taco drink to szprycer (spritzer) – dowolna mieszanka białego wina, lodu, wody gazowanej i cytryny. Na zdrowie!
Publikacja z dnia 22.04.2021 r.
(fot. Agnieszka Ruta)
"Wish You Were Here" - 9 studyjny album brytyjskiej grupy Pink Floyd wydany w 1975 roku. Płyta jest w dużej mierze hołdem dla byłego członka zespołu Syda Barretta, którego problemy psychiczne uniemożliwiły pracę w PF. Jako że głównym tematem albumu jest brak czy też nieobecność, płonący mężczyzna miał być symbolem wypalenia emocjonalnego po nieudanym związku. Zdjęcie zrobiono na tyłach studia Warner Bros w Los Angeles. Do pozowania zatrudniono kaskaderów, a człowiek po prawej naprawdę płonął i mimo użycia specjalnego ubioru podobno trochę się poparzył.
Poprzednia płyta "Dark Side of the Moon" była ogromnym sukcesem, co spowodowało wielką presję aby stworzyć kolejne arcydzieło. Napięcie w zespole rosło i było pierwszym znakiem rozłamu oraz przejęcia dowodzenia w zespole przez Rogera Watersa.
Album "Wish You Were Here" to lektura obowiązkowa dla każdego, kto słucha i czuje.
Publikacja z dnia 15.04.2021 r.
(fot. Agnieszka Ruta)
"Kinematografia" - pierwszy album katowickiego zespołu PAKTOFONIKA wydany 18 grudnia 2000 roku. To jeden z największych klasyków polskiego hip hopu. Zespół tworzyli: Rahim, Fokus i Magik. Gościnnie na płycie udzielili się: wokalista Gutek, polscy raperzy - LO, Kams oraz niemieccy raperzy - OnAnOn, Laki, Dike. Scratchami zajęli się: DJ Bambus, DJ Senior Junior oraz Junior. 8 dni po premierze (26 grudnia) Magik wyskoczył przez okno ze swojego mieszkania. W szpitalu stwierdzono zgon. Paktofonika nie działała długo po tym wydarzeniu. W 2001 roku wydano Epkę "Jestem Bogiem" a następnie "Archiwum Kinematografii" zawierające nowe kawałki Fokusa i Rahima ze starymi tekstami Magika. 21 marca 2003 roku odbył się pożegnalny koncert Paktofoniki w Katowickim Spodku, po którym skład oficjalnie przestał istnieć. Dalsze działania Rahima i Fokusa możemy słuchać na solowych projektach bądź pod szyldem Pokahontaz.
W 2012 roku powstał film fabularny "Jesteś Bogiem" luźno oparty na historii działalności Paktofoniki. Równolegle ukazała się płyta ze ścieżką dźwiekową z filmu, na której znalazły się utwory zespołu, utwory instrumentalne oraz interpretacje w wykonaniu aktorów grających główne role w filmie.
W Klubie Mayday gościliśmy na koncertach Rahima (18.01.2013) oraz Pokahontaz (31.12.2013).
Publikacja z dnia 08.04.2021 r.
(fot. Agnieszka Ruta)
PURPLE RAIN – 6 album Prince’a i grupy The Revolution wydany w 1984 roku, będący również ścieżką dźwiękową do filmu o tym samym tytule (w Polsce – Purpurowy Deszcz). Określany jako drugi najlepszy album lat 80-ych, przegrał tylko z „Thrillerem” Michaela Jacksona. Płyta „Purple Rain” osiągnęła ilość 25 mln sprzedanych egzemplarzy (dane z 2008 roku). Najbardziej znane utwory z płyty to: „When Doves Cry”, „Let’s Go Crazy”, „I Would Die 4 U”, „Take Me with U” oraz oczywiście tytułowy „Purple Rain” – niesamowite połączenie rockowej ballady z R&B, gospelem i muzyką orkiestrową. Zdjęcie z okładki albumu przedstawia głównych bohaterów filmu: Kida (Prince) i Apollonię (Apollonia Kotero). W 1985 roku za „Purple Rain” Prince otrzymał Oskara (najlepsza muzyka z piosenkami). To był rok kiedy większość statuetek dostał „Amadeusz” Milosa Formana.
Publikacja z dnia 01.04.2021 r.
(fot. Agnieszka Ruta)
„Abbey Road” to 11 studyjny album zespołu The Beatles wydany w 1969 roku. Zdjęcie z okładki stało się jedną z najsłynniejszych okładek w historii muzyki. Fotografię wykonał Iain MacMillan, przyjaciel Lennona i Yoko Ono, przed budynkiem studia EMI, później nazwanego „Abbey Road” od nazwy ulicy w Londynie przy której się znajduje. Obiektem kultu stało się wiele przedmiotów na zdjęciu. Tablica rejestracyjna z garbusa została ukradziona zaraz po wydaniu albumu. Samo auto zostało po jakimś czasie kupione przez Automuseum Volkswagen w Wolfsburgu. Wbrew pozorom garbus („Beetle”) znalazł się na fotografii przypadkowo i nie był nawiązaniem do nazwy zespołu. Nie wiadomo co stało się z tablicami policyjnej furgonetki ale nr rejestracyjny pojawił się na okładce „Be Here Now” grupy Oasis. Stojący obok furgonetki człowiek to przypadkowy amerykański turysta – Paul Cole. O tym, że jest na słynnej okładce dowiedział się dopiero po roku. Sfotografowana scena była wielokrotnie cytowana w filmach lub na innych okładkach – na przykład zespół Red Hot Chili Peppers, którego muzycy przechodzą przez słynne pasy w „samych skarpetkach”. Oczywiście wielbiciele teorii spiskowych dostrzegli wiele aluzji do śmierci McCartney’a:
- zespół miał ponoć odgrywać scenę pogrzebu, gdzie każdemu została przydzielona rola
- księdza (John), niosącego trumnę (Ringo), nieboszczyka (Paul) i grabarza (George),
- Paul na zdjęciu to nie prawdziwy Paul, stąd papieros w prawej ręce leworękiego muzyka,
- auto w tle ma rejestrację 28 1F co miało znaczyć 28 if czyli miałby 28 lat gdyby żył,
I tak dalej, i tak dalej…