CZERWIEC-SIERPIEŃ 2021

"Księga błazna" - spektakl dla dorosłych i dzieci

3 lipca 2021 o godz. 12:00

występują:
Beata Beling
Artur Beling
Mariusz Wasiewski
Paweł Stachowiak – minstrel

Spektakl “Księga błazna – moralitet plebejski” to rekonstrukcja późnośredniowiecznego teatru lalkowego, oparta na autorskim tekście, zawierającym elementy tradycyjnych wątków moralitetowych potraktowanych w przewrotnie zabawny sposób. Osiowa postać błazna, Figraszek, jest wpisany w funkcję bohatera popularnego, załatwiającego wszelkie kwestie za pomocą inteligencji i poczucia humoru, w przeciwieństwie do większości tradycyjnych bohaterów, rozwiązujących wszystko brutalną siłą. Na swej drodze spotyka między innymi takie postaci, jak śmierć, smok, rycerze, król, czy diabeł i z każdą nawiązuje specyficzną relację, prowadzącą do pouczającej pointy. Oprócz warstwy lalkowych form różnej wielkości, w spektaklu ważne są relacje między aktorami – Mistrzem, jego żoną Małgorzatą i uczniem Emilem. Konflikty między nimi są integralną częścią przedstawienia i okazją do komicznych scen. Całość przepleciona jest wykonywanymi z towarzyszeniem różnych instrumentów (w tym rekonstrukcyjnych), krótkimi balladami kwitującymi wiele z granych scen. Spektakl zawiera także elementy interakcji z widzami. Przedstawienie jest skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

czas trwania (szacowany): 1h 15min.

Wstęp wolny, spektakl odbędzie się na placu przy teatrze.

ksiega-blazna-15