Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie w kooperacji z Lubuskim Teatrem i Fundacją Asocjacja pracuje nad spektaklem „Jutro wrócimy do domu”. Bezpośrednią inspiracją dla powstania tej opowieści były „Pippi Pończoszanka” oraz „Alicja w Krainie czarów” i zdolność bohaterek do kreowania w głowie zachwycających światów. Podziw dla ich wyobraźni – szalonej, nieskrępowanej, czystej fantazji stał się inspiracją tekstu „Jutro wrócimy do domu” autorstwa Tomasza Olczaka.
Czym jest „powrót do domu”? Te słowa dają ukojenie i spokój. Niosą poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wszyscy znamy powiedzenie, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Kochamy nasze „stare śmieci” – przedmioty, których smak, zapach, kolor i fakturę znamy na pamięć, bo dają nam one poczucie bezpieczeństwa. Dlatego dom jest miejscem dobrym, nawet idealnym. Tu są ukochani rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, zwierzaki i zabawki. To nasz schron. Mieć DOM to mieć gdzie być, mieć z kim być i mieć kogoś, do kogo można się przytulić i komu wypłakać. Powrót do domu – nie tylko dla dziecka – jest powrotem do ostoi, do bezpiecznej przystani, do siebie.

Główną bohaterką „Jutro wrócimy do domu” jest dziewczynka, niewinne dziecko. Jej supermocą w walce z rzeczywistością są fantazja i zdolność do odnajdowania w sobie radości i uśmiechu, niezależnie od tego jak trudne zdarzenia stają na jej drodze. Dziewczynka jest rozbrajająco naiwna. Pewnego dnia budzi się w świecie, którego nie rozumie, ale na swój sposób czuje, że nie jest on bezpieczny i dobry. Nie jest w domu. Kiedy zaczyna pojmować sytuację, na jej drodze pojawia się nieznajomy mężczyzna - człowiek spokojny, opanowany, wokół którego powstaje przestrzeń wypełniona zaskakującą, jak na sytuację, pewnością siebie. W trudnych czasach mężczyzna zdaje się nie tracić głowy: sprawia wrażenie że wie, co należy robić.
Dziś trudno o bardziej aktualną sztukę teatralną. Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że historia opowiedziana w „Jutro wrócimy do domu” uległa modyfikacji - rzeczywistość nadała jej nowy wymiar i pogłębiła znaczenie. W efekcie powstaje projekt, będący hołdem dla wszystkich dzieci (bez względu na wyznanie, kolor skóry i miejsce urodzenia), którym wojna odebrała ich największy skarb: Dzieciństwo. Bezlitośnie zabrała im cenny dar: czas, w którym dzieją się rzeczy magiczne, w którym małemu człowiekowi fizyka i ekonomia nie pętają nóg, w którym wiara w dobro i w drugiego człowieka jest sprawą fundamentalną.

Opowieść jest próbą pokazania procesu odradzania się nadziei w sercu dziecka. To historia mierzenia się „czystej, naiwnej” dziecięcej świadomości ze światem zewnętrznym, często okrutnym i złym. Projekcje fantastycznego świata są Piątym Elementem, czynnikiem, który pozwoli dziecku przetrwać i zachować wiarę. Ta sztuka jest konfrontacją nieskażonego, dziewiczego świata dziecięcego umysłu z pełnym bólu i goryczy światem wojennej rzeczywistości. Przywodzi na myśl przepiękny i wzruszający „Grobowiec świetlików” ze Studia Ghibli.

Spektakl „Jutro wrócimy do domu” reżyserują dyrektor Lubuskiego Teatru, Robert Czechowski oraz Michał Wnuk, na co dzień kierownik Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Za scenografię (rodem z filmów grozy) oraz oryginalne kostiumy odpowiadają Ewa oraz Piotr Tetlak. Klimatyczną muzykę do spektaklu stworzył Mariusz Szaban, znany z programu „The Voice of Poland”. Na scenie zobaczymy Ewę Dobrucką, Magdalenę Jaworską, Sylwię Gajdemską, Marka Sitarskiego, Jakuba Mikołajczaka, Daniela Zawadę, Radosława Walendę, Bartłomieja Adamczaka oraz Tomasza Olczaka.

Przedstawienie opowiada o Ukrainie, ale nie tylko - w równej mierze mówi o każdym kraju, który w historii świata konał w wojennej zawierusze. Realizacja tej sztuki jest formą wsparcia, jakie Artyści chcą przesłać do naszych wschodnich sąsiadów – najzręczniej posługujemy się sztuką, dlatego przy jej użyciu chcemy wyrazić to, co tak trudno ubrać w słowa i uchwycić rozumem. Zapraszamy na „Jutro wrócimy do domu” - bo kiedyś wszyscy znów poczujemy się bezpiecznie, wrócimy do domu...

Spektakl w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa zagramy 1 czerwca i 2 czerwca o godzinie 18:00.

Bilety w cenie 50 zł dostępne na www.ekobilet.pl/mok-glogow oraz w Biurze Obsługi Klienta w teatrze.

jutro-wrocimy-daty-internet-2