Piosenką „Niebo do wynajęcia”, dotarł do ogromnego grona słuchaczy, zaś cały debiutancki album (Pomaton EMI 1997) był skarbnicą piosenek, z których cześć trafiła do śpiewników, cześć zaś do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej. Po długiej przerwie, będącej w istocie nieustającą trasą koncertową, jesienią 2006 ukazał się drugi album – „Światopodgląd” (FONOGRAFIKA 2006), którego premiera odbyła się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia – tam zresztą, w Radiowej Trójce, usłyszeć można Roberta najczęściej.

17 grudnia 2021 miała premierę płyta „Mała Łazienkowa”, (DALMAFON, 2021)płyta liryczna, nostalgiczna, nagrana w intymnym składzie głos i gitara, płyta będąca powrotem do lat spędzonych w wielkopolskim Śremie przy ulicy Małej Łazienkowej 8 – do miejsc, postaci, języka i Arkadii dzieciństwa.

Jednak żeby złamać ów banalny obrazek krakowskiego poety, na jego styl składają się także nieczułostkowa wrażliwość, sarkastyczny ogląd świata oraz autoironiczne poczucie humoru. Dał się zatem poznać Kasprzycki także jako autor tekstów w wersji „dla Przyjaciół”: Janusza Radka, Michała Łanuszki, Marka Dyjaka, jak i dla Artystów Piwnicy Pod Baranami: Jacka Wójcickiego, Szymona Zychowicza, Doroty Ślęzak czy Ewy Wnuk.

W muzyce Kasprzyckiego odnaleźć można ślady wielu inspiracji: „Niebo do wynajęcia” było mieszanką flamenco, popu, jazzu, bossanowy i folka, „Światopogląd” – popisem rockowej energii, „Piosenki i Nie” – znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, „Cztery” zaś połączeniem poetyckiej i rockowej wrażliwości – zresztą to właśnie wielojęzyczność i szerokie spektrum zainteresowań określają jego styl muzyczny i tworzą dla tekstów smakowitą oprawę. W „Gdy późno w noc” Kasprzycki dostosował kompozycje do warstwy tekstowej – dzięki czemu udało się uzyskać wrażenie spójności – teksty napisane w czasie II wojny światowej opatrzono muzyką odwołującą się do estetyki epoki. Niejako powrotem do źródeł jest „Mała Łazienkowa”, gdzie ascetyczny, intymny zestaw głos/gitara, znakomicie wkomponowuje się w wykreowany przez autora świat.

Prawdziwą moc Kasprzyckiego oddają koncerty – to w kontakcie z publicznością najpełniej emanuje charakterystyczną charyzmą, a niespożyta energia, feeling i poczucie humoru, sprawiają, że kontakt z widzami jest zarazem natychmiastowy i długofalowy – kto bowiem był raz na koncercie Kasprzyckiego niemal zawsze wraca, i nie ma znaczenia, czy chodzi o koncerty solowe, czy z bandem – Kasprzycki zawsze gra na sto procent, a melanż słownej woltyżerki, muzycznych żartów, inteligentnych prowokacji, zabaw z publicznością i solidnego grania, sprawiają, że jego koncerty stają się naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

Koncert Roberta Kasprzyckiego odbędzie się 29 września o godz. 19:00.

Koncert jest realizowany w ramach cyklu Bardowie Pod Wieżą organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Darmowe wejściówki dostępne w Biurze Obsługi Klienta w teatrze.

r_-kasprzycki-by-beatrycze-bem