Koprodukcja Miejskiego Ośrodka Kultury z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze. <3

Gramy 22.11 o godzinie 19:00
Bilety w cenie 50 zł

Nazwisko francuskiej autorki Yasminy Rezy może się kojarzyć bywalcom naszego teatru chociażby z Bogiem mordu w reżyserii Lecha Mackiewicza, a kinomanom – z ekranizacją tego samego dramatu, zrealizowaną przez Romana Polańskiego, a zatytułowaną Rzeź. W obu wersjach sytuacja spowodowana błahym z pozoru zdarzeniem urasta do rozmiarów sprawy o tak wielkim znaczeniu, że staje się ona podstawą zajadłej, psychologicznej rozgrywki.
Nie inaczej dzieje się w Sztuce, która w latach 90. przyniosła Rezie międzynarodowy rozgłos. Głównych bohaterów – Serge’a, Marca i Yvana – poznajemy w momencie, gdy pierwszy z nich chwali się posiadaniem obrazu, na którego zakup wydał fortunę. Dzieło autorstwa bardzo ponoć modnego artysty, znanego jako Atrios, to płótno w całości pomalowane na biało, choć – jeśli bardzo się wysilić – można na nim dostrzec lekko wypukłe ukośne białe paski. Czy spór o artystyczną wartość takiego dzieła może wystawić na ciężką próbę wieloletnią przyjaźń między tymi trzema mężczyznami? Okazuje się, że tak… Dyskusja na temat sztuki współczesnej oraz znaczenia, jakie snobizm i kierowanie się zdaniem innych odgrywa przy jej odbiorze, staje się pretekstem do analizy relacji łączących bohaterów – na ile są one mocne i na jakich wartościach zakotwiczone. Rozprawa o guście zamienia się w konflikt charakterów i odmiennych postaw życiowych.
Pomimo swojej miejscami gorzkiej wymowy to wszystko zostaje polane sosem dobrego humoru. W reżyserskim ujęciu Roberta Czechowskiego Sztuka jest wyśmienitą komedią o naturze stosunków międzyludzkich, przemijaniu, a także o groźbie nieuchronnej utraty ironii, która może być bronią w konfrontacji ze śmiercią.

Reżyser: Robert Czechowski
Scenografia: Adam Łucki
Opracowanie muzyczne: Damian-neogenn-Lindner
Światła: Piotr Pawlik
Ruch sceniczny: Paweł Matyasik

Obsada:
Marc: Robert Kuraś
Yvan: James Malcolm
Serge: Wojciech Romańczyk

BILETY W CENIE 50 ZŁ DOSTĘPNE NA WWW.EKOBILET.PL/MOK-GLOGOW ORAZ W BIURZE OBSŁUGI KLIENTA.

sztuka