TEATR IM. A. GRYPHIUSA

29.04.2025 r.
Godz: 17:00
Wstęp bezpłatny.
Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie
Przejęcie władzy w Niemczech przez nazistów było jednym z najtragiczniejszych w skutkach wydarzeń w historii. Poszukamy odpowiedzi na pytanie co do tego doprowadziło i czy świat skazany był na taki scenariusz?

Tradycja to teraźniejszość łącząca przeszłość z przyszłością. Bardzo łatwo ulec jej urokowi. I to samo stało się z dwoma dziewczynami z muzeum.
Przed Wami wycinanki Katarzyny i Eweliny, inspirowane motywami z różnych regionów Polski i elementami wycinanki żydowskiej. Zachęcam do przyjrzenia się im z bliska.
Przez lata pracy w muzeum, dziewczyny towarzyszyły mi przy zajęciach muzealnych poświęconych plastyce obrzędowej, pomagając uczestnikom opanować warsztat. Najpierw kładłam nacisk, aby były to tradycyjne wzory, później nasze działania ewoluowały w stronę bardziej współczesną i nowoczesną, a dawne motywy stawały się inspiracją do tworzenia nowych projektów, szukania własnych dróg w kreowaniu prac. Fascynacja historią i dawnymi wzorami, sprawiła iż te precyzyjnie wycinane „obrazy” stały się małymi dziełami sztuki.
Należy podkreślić, iż proces wycinania „obrazu” jest swego rodzaju terapią dla duszy i umysłu. To bardzo relaksujące i ożywcze. Warto samemu spróbować.
A przepis na wycinankę jest bardzo prosty – potrzebne są ostre narzędzia typu skalpel, bądź nożyczki, papier niezbyt gruby, dosyć gładki i najważniejszy składnik: widzenie symetryczne i przestrzenne. Do tego należy dodać cierpliwość i precyzję i „obraz” gotowy.
Katarzyna Berta.
Rzemieślnik, metaloplastyk, muzealnik od blisko 40-stu lat, realizujący aranżacje i oprawy plastyczne niemal każdego wydarzenia w głogowskim muzeum. Dziewczyna o magicznych rękach i głowie pełnej nietuzinkowych pomysłów, które potrafi wykonać z prostych i często zaskakujących materiałów.
Ewelina Wyrwas
Głogowianka, na co dzień pracuje w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie w Dziale Organizacji Wystaw i Edukacji. W 2009 roku ukończyła studia magisterskie na wydziale artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego a w 2020 roku Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zajmuje się głównie grafiką komputerową, malarstwem i rękodziełem.
Nie przegapcie tej inspirującej podróży przez świat tradycji i kreatywności!

GŁOGOWSKA SCENA KULTURY
10 maja 2025
godz. 18:00
Bilet: 40 zł
Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie
To opowieść o śpiewaczce operowej i jej akompaniatorze, który przez lata wiernie jej towarzyszył, nie wypowiadając ani jednego słowa. Jego ciche uwielbienie przeradza się w namiętność, a ta - w niebezpieczną obsesję. Gdy w końcu decyduje się wyznać swoje uczucia, rozpoczyna się dramatyczna rozgrywka między nim a pragmatyczną divą, skupioną wyłącznie na karierze. Ich relacja, dotąd oparta na muzyce i milczeniu, zmienia się w pełne napięcia starcie emocji, w którym granica między miłością a szaleństwem staje się coraz bardziej płynna. To przewrotna i ironiczna opowieść o sile wyobraźni, namiętności i iluzji, w której dźwięki fortepianu są jednocześnie tłem i uczestnikiem tej niezwykłej gry.
Lubuski Teatr w Zielonej Górze
Robert Czechowski
Scenariusz:
Anna Burzyńska
Scenografia:
Adam Łucki
Muzyka:
Daniel Grupa
Występują:
Bartłomiej Adamczak
Elżbieta Donimirska


GŁOGOWSKA SCENA KULTURY
11 maja 2025
godz. 18:00
Bilet: 40 zŁ
Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie
Bilety dostępne w kasie Teatru (tel. 783 403 503), kasie CK oraz na kupbilecik.pl


MDAG to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino
najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła ponad 165 000 widzów! W tym roku festiwal odbędzie się w datach 9-18 maja w siedmiu miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Bydgoszczy, a także online w datach 20 maja – 2 czerwca na
stronie mdag.pl. Zależy nam na tym, żeby kino dokumentalne jak najszerzej docierało do publiczności, dlatego, podobnie jak w latach poprzednich organizujemy Weekend z Festiwalem
MDAG, który w tym roku przypada na 16-18 maja.
Ernest Cole: odnaleziona legenda
16.05. godz.19.30
Pan Nikt kontra Putin
Kwiat ośmiu gór
17.05 godz.19.30
One to One: John i Yoko
Ciemna strona Mount Everest
18.05 godz. 19.30
Riefenstahl


Akcja spektaklu rozgrywa się w nieokreślonej bliżej współczesności/przyszłości, w społeczeństwie wykluczającym indywidualną osobowość, traktowaną przez władzę jako zagrożenie SYSTEMU. To SYSTEM i jego realizacja oraz dostosowanie się do niego są priorytetami. Wykluczeni poddawani są rodzajowi „resocjalizacji” w swoistym ośrodku odosobnienia. Czy resocjalizacja będzie skuteczna? Czy da się pozbawić ludzi indywidualności…?
Reżyseria: Agnieszka Wilczyńska-Urbanowska
Występują:
Wiktor Buczkowski,
Paulina Grześkowiak,
Bartosz Krzyżak,
Alicja Malinowska,
Faina Oksom,
Alicja Paryż,
Michał Patrzykąt,
Łucja Pawłowska,
Milena Sadurska,
Aleksandra Szatkowska
Patrycja Szłapczyńska,
Filip Tomicki,
Maria Tyczyńska,
Adam Walczak,
Aleksandra Zarazińska.


GŁOGOWSKA SCENA KULTURY
14 czerwca 2025
godz. 12:00
Bilet: 20 zł
Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie
Bilety dostępne w kasie Teatru (tel. 783 403 503), kasie CK oraz na kupbilecik.pl
Czy słyszeliście o lesie, w którym drzewa szepczą tajemnice, a ptaki śpiewają zaczarowane melodie?
Zapraszamy Was do niezwykłego świata, gdzie przygoda czai się za każdym drzewem! Pamiętacie Jolę i Jasia? Tak, dokładnie tych którzy jeszcze niedawno spotkali się ze świętym Mikołajem? - nasze kochane bliźniaki których ciekawość jest większa niż stado wiewiórek! PSSST! Ten las nie jest zwyczajny! Za każdym drzewem może ukrywać się stwór, jakiego jeszcze nie widzieliście. Usłyszycie tajemnicze szepty i chichoty, które wywołają dreszczyk emocji - nie ze strachu, lecz z ciekawości! Na ich drodze stanie Strażnik Lasu, pilnujący spokoju wśród niezwykłych stworzeń, oraz groźny Patron Lasu - stwór, który potrafi wywołać ciarki na plecach. Czy Jola i Jaś przechytrzą leśnego łakomczuszka, zanim skończą w jego zupie? Czy odnajdą to, czego szukają, zanim las odkryje przed nimi wszystkie swoje sekrety? Czy ich odwaga wystarczy, by stawić czoła niespodziankom czającym się za każdym drzewem?
"W zagadkowym lesie" to nie jest zwykły spektakl! To wyprawa do świata magii, śmiechu i emocjonujących przygód! Przygotujcie się na niezapomnianą podróż, która rozbudzi Waszą wyobraźnię i sprawi, że jeszcze długo będziecie wspominać tę leśną tajemnicę.
Czekamy na Was! Kto wie, jakie sekrety wspólnie odkryjemy w sercu zagadkowego lasu?

25.09.2025 r.
godz. 19:00
Bilety: 85 zł
Bilety dostępne w kasie Teatru (tel. 783 403 503), kasie CK oraz na kupbilecik.pl
Teatr im. Andreasa Gryphiusa
Krzysztof Hanke... i tu właściwie moglibyśmy zakończyć opis. Bo któż z Państwa nie zna serialowego Bercika, współzałożyciela kabaretu "RAK", a zarazem chyba najbardziej znanego obecnie ambasadora śląskiego poczucia humoru? Mamy ogromną przyjemność zaprosić na niezwykłe show, podczas którego śmiech towarzyszył będzie Państwu od samego początku aż do ostatniego bisu! Solowy program Krzysztofa Hanke pt. "Śmiesznie już było" to niesamowita dawka endorfin, w sam raz na zimowy wieczór. Usłyszą Państwo dziesiątki anegdot, opowiadanych z wrodzonym, śląskim wdziękiem. A momentami również z odrobiną śląskiej ironii.
Czas trwania: ok. 90 min.

15.11.2025 r.
godz. 18:00
Bilet: 70 zł
Bilety dostępne w kasie Teatru (tel. 783 403 503), kasie CK oraz na kupbilecik.pl
Teatr im. Andreasa Gryphiusa
"Żarty dla mas" to czwarty solowy program Rafała Rutkowskiego.
Komik w najnowszym programie opowiada o dwudziestu latach małżeństwa ze swoją "szwedzką żoną". Żartuje ze starości i bycia mężczyzną po pięćdziesiątce. Z programu dowiecie się także dlaczego Rutek czasami chciałby być kobietą oraz dlaczego tak trudno jest mu przytyć. Komik dzieli się spostrzeżeniami rodzica którego dzieci wchodzą w dorosłość oraz zdradza jak poderwać dziewczynę metodą "na samolot". Opowiada też o lękach przed własną zmywarką, jak smakują szwedzkie śledzie oraz dlaczego najgorszego sylwestra spędził w Chicago.