TEATR IM. A. GRYPHIUSA

25.07.2025 r.
Godz. 18:30
BULWAR NADODRZAŃSKI
25 lipca ponownie zapraszamy na Bulwar nadodrzański na ludową potańcówkę.
Tym razem będzie nam towarzyszyć kapela Wowakin, o bogatym i urozmaiconym dorobku muzycznym.
Wowakin o sobie:
“To my -Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak i Bartłomiej Woźniak czyli Wowakin.
Jesteśmy staromodną wiejską kapelą, albo nowoczesnym miejskim trio eksperymentującym z muzyką tradycyjną. Jesteśmy uczniami skrzypków, harmonistów i śpiewaczek ze wsi, albo absolwentami szkół muzycznych świadomie przekształcającymi źródła. Gramy z wiejskimi muzykami albo z miejskimi, na weselach albo w salach koncertowych, albo na potańcówkach. Od 8 lat niewyczerpaną inspiracją jest dla nas autentyczna muzyka wiejska- instrumentalna i wokalna - towarzysząca weselom i zabawom od wieków, z pokolenia na pokolenie. Nie komponowana, a przekazywana, mająca źródło w ziemi, z której wyrosła albo rodząca się z szumu drzew, ze śpiewu ptaków, a może z ciężkiej ludzkiej pracy? To my!”
Wowakin tworzy w nurcie polskiej muzyki tradycyjnej, inaczej - muzyki korzeni- na pograniczu tradycji, folku i improwizacji. Specjalizuje się w interpretacjach muzyki tradycyjnej. Jest znany wśród wielbicieli tańca. Repertuar czerpie z bogatych muzycznie regionów Polski- Radomszczyzny, Mazowsza, Kujaw, Podlasia, Lubelszczyzny. Trio tworzy muzykę akustyczną, wirtuozersko używając instrumentarium typowego dla muzyki tradycyjnej. Słychać w ich muzyce skrzypce, harmonię trzyrzędową, bęben, cymbały, basy i mniej tradycyjne banjolele. Muzycy podejmują dialog z tradycją i eksperymentują, nie stroniąc od zabaw muzycznych i improwizacji. W zespole śpiewają Paula Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak. W repertuarze mają pieśni liryczne, obrzędowe i przyśpiewki, kujawiaki, mazurki, oberki i polki. Ich muzyka odznacza się wigorem, energią, a z drugiej strony liryzmem i delikatnością.
Wowakin ma na swoim koncie albumy: „Kraj za miastem”( 2017), „Wiązanka” (2020), „W malowanych sankach” (2021).
Zespół gościł na najważniejszych festiwalach w Polsce- EthnoPort, Skrzyżowanie Kultur, Globaltica, Dźwięki Północy, Ethniessy, Podlaska Oktawa Kultur, EtnoBaltica, Folkowisko, Festiwal w Czeremsze, WOMEX Expo 2017. Koncertował także na Budapest Ritmo 2019, Canadian Music Week 2020 w Toronto, w Hiszpanii, San Diego California, Ostrawie, Belgii, Niemczech, Litwie, Łotwie, Estonii, Szwajcarii i Norwegii.
Album “Wiązanka” został uznany w marcu 2021 roku za jeden z najlepszych albumów World Music (Top10) przez prestiżowy angielski Songlines Magazine.
Na początku maja 2021 Wowakin został laureatem 2 nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2020 organizowanym przez Polskie Radio.
„Wiązanka” trafiła także kilkukrotnie do pierwszej 10 listy przebojów World Music - Transglobal World Music Chart
W 2023 Wowakin zaaranżował i wraz z wokalistką Niną Kodorską wykonał muzykę do hitu serialowego Netflixa - “1670”.
W 2024 – wydał album “Latem” (Summertime) Wowakin i Goście.
Tradycyjnie, przed naszymi gośćmi, do muzycznej i tanecznej uczty, zaprosi nas duet Old Cover czyli Grażynka Szmalenberg i Krzysztof Ciesielski, w swoim romantycznym repertuarze międzywojennym.
Zapraszamy serdecznie wszystkich.
To okazja do fantastycznej, międzypokoleniowej integracji i zabawy.
Jak zwykle zabieramy kosze ze smakołykami i uśmiech, którymi będzie można obdarować sąsiadów, a dla siebie wygodna do tańca.
Szpileczki odpadają :)

PLAC ZA TEATREM IM. ANDREASA GRYPHIUSA
Zapraszamy!


"TANIEC WSZYSTKICH RYTMÓW"
30-31.07.2025 r.
GODZ. 17:00
STARE MIASTO (plac za Teatrem im. Andreasa Gryphiusa)
Zapraszamy na warsztaty „Taniec wszystkich rytmów”, które odbędą się 30 i 31 lipca o godz. 17:00 na Starym Mieście (plac między Teatrem a Ratuszem). Pod okiem Koryny Opali-Rybki odkryjesz radość tańca w różnorodnych rytmach, niezależnie od poziomu zaawansowania. To świetna okazja, by poczuć swobodę ruchu, spotkać ciekawych ludzi i spędzić letni wieczór w pozytywnej atmosferze. Przyjdź, zatańcz i pozwól się porwać energii miasta!

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – V Festiwal Teatrów Ulicznych w Głogowie! To coroczny festiwal, który zamienia serce miasta w wielką, barwną scenę, gdzie spotykają się artyści z całej Polski, prezentując spektakle, animacje i widowiska plenerowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Co czeka uczestników?
Spektakle uliczne – niezwykłe przedstawienia teatralne prezentowane na świeżym powietrzu, w otoczeniu zabytkowej starówki.
Animacje i warsztaty – interaktywne zajęcia dla najmłodszych oraz dorosłych, które pozwolą poczuć magię teatru na własnej skórze.
V FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH:
01.08.2025
od 15:00
WSTĘP WOLNY
"SKOK W BLOK"
TEATRALNE DZIAŁANIA ANIMACYJNE DLA DZIECI
PLAC ZA TEATREM IM. ANDREASA GRYPHIUSA
03.08.2025
GODZ. 21:00
WSTĘP WOLNY
"ŚWINIOPOLIS" - TEATR BIURO PODRÓŻY
PLENEROWY SPEKTAKL TEATRALNY
PLAC ZA TEATREM IM. ANDREASA GRYPHIUSA
10.08.2025
GODZ. 21:00
WSTĘP WOLNY
"KOSMICZNA PODRÓŹ GULIWERA" - TEATR KLINIKA LALEK
PLENEROWY SPEKTAKL TEATRALNY
PLAC ZA TEATREM IM. ANDREASA GRYPHIUSA
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Głogowa Rafaela Rokaszewicza. Festiwal to doskonała okazja, by spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, odkrywając bogactwo sztuki ulicznej w niepowtarzalnej atmosferze letniego miasta.
Nie przegap tego święta teatru – dołącz do nas i przeżyj niezapomniane chwile podczas V Festiwalu Teatrów Ulicznych w Głogowie!

V FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH
"SKOK W BLOK"
TEATRALNE DZIAŁANIA ANIMACYJNE DLA DZIECI
PLAC ZA TEATREM IM. ANDREASA GRYPHIUSA
01.08.2025
od 15:00
WSTĘP WOLNY
Skok w Blok to dobra zabawa, miło spędzony czas, świetne wakacje, rewelacyjne warsztaty, znakomici animatorzy i aktorzy, fantastyczne wspomnienia.

V FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH
"ŚWINIOPOLIS" - TEATR BIURO PODRÓŻY
PLENEROWY SPEKTAKL TEATRALNY
PLAC ZA TEATREM IM. ANDREASA GRYPHIUSA
03.08.2025
GODZ. 21:00
WSTĘP WOLNY
Na pewnej świńskiej farmie wszystko jest pozorem. Ta prosta opowieść o małych świnkach wychowywanych i edukowanych przez dorosłe świnie jest echem Orwellowskiego „Folwarku zwierzęcego”. Wykorzystuje ona motywy cynicznej manipulacji; tworzy iluzję pięknego świata, konstruując w ten sposób fałszywą rzeczywistość, w której bogiem staje się człowiek.
Przewrotna intryga ma na celu stworzenie posłusznej, zmanipulowanej społeczności, nieświadomej ponurej przyszłości, która nieuchronnie nadchodzi. Beztroska wychowanków zostaje gwałtownie przerwana w chwili, gdy odkrywają one prawdę o swoim świecie, a jest nią rzeź. Próba buntu zostaje krwawo stłumiona. W tym groteskowym spektaklu wielcy świńscy opiekunowie na szczudłach górują nad małymi bezbronnymi świnkami, których marzenia o szczęściu zostają brutalnie rozwiane.

V FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH
"KOSMICZNA PODRÓŹ GULIWERA" - TEATR KLINIKA LALEK
PLENEROWY SPEKTAKL TEATRALNY
10.08.2025
GODZ. 21:00
WSTĘP WOLNY
PLAC ZA TEATREM IM. ANDREASA GRYPHIUSA
Kosmiczna podróż Guliwera na motywach powieści Jonathana Swifta nawiązuje do przełomowego momentu w historii naszej planety. Nocą 21 grudnia 2020 roku świat wszedł w Erę Wodnika. Widziane z Ziemi wzajemne ustawienie Jowisza i Saturna w jednej linii sprawiło, że wyglądały na nieboskłonie jak jedna planeta. Według astrologów oznacza to ogromne zmiany w ludzkiej mentalności. Nadejście Ery Wodnika obwieszcza światu koniec starego i początek nowego życia: kres wojen i kłótni, za to nastanie pokoju i szacunku wobec natury i wszystkich istot. Spektakl adresowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych zabiera nas w podróż do gwiazd i sprowadza z powrotem na ziemię, uświadamiając nam, że nie wystarczy żyć – liczy się przede wszystkim to, jak żyjemy.

15.08.2025 r.
Godz. 18:30
BULWAR NADODRZAŃSKI
WSTĘP WOLNY
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie „Potańcówka Na Ludową Nutę”, które odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 19:00 na Bulwarze Nadodrzańskim. W przypadku niepogody wydarzenie zostanie przeniesione do Centrum Turystycznego Neptun.
Program wydarzenia:
-
18:30 – rozgrzewający występ: duet Old Cover
-
19:00 – taneczna zabawa prowadzona przez Kapelę Fedaków
To doskonała okazja, by poczuć energię muzyki ludowej i zatańczyć w rytm tradycyjnych polskich melodii w otoczeniu pięknej przyrody nad Odrą.
Kapela Fedaków to rodzinny zespół z Katowic, który z pasją wykonuje muzykę tradycyjną ze Śląska oraz innych regionów Polski, wzbogacając ją autorskimi inspiracjami. Ich główną misją jest popularyzacja muzyki i tańców tradycyjnych – nie tylko przez koncerty, lecz także przez warsztaty, potańcówki i kreatywne działania angażujące lokalne społeczności oraz uczestników.
Zespół koncertuje i edukuje zarówno w regionie, jak i poza nim: występował m.in. w Krakowie, Warszawie, Pradze oraz Ostrawie. Słuchacze szybko wyczuwają rodzinne ciepło i poczucie humoru, które są nieodłącznym elementem występów Kapeli. Instrumentarium nawiązuje do tradycji polskich i śląskich wsi, zaś współczesne aranżacje, tworzone z szacunkiem dla tradycji, nadają utworom nową energię i świeżość.
Członkowie zespołu
-
Iga Fedak
-
Etnolog, etnomuzykolog, instruktorka tańca ludowego
-
Uczy tradycyjnych tańców w Akademii Muzycznej w Katowicach (studia podyplomowe z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej)
-
W Kapeli: śpiewa, prowadzi warsztaty tańca, gra na barabanie i bębenku obręczowym
-
-
Kuba Fedak
-
Muzyk, multiinstrumentalista, pedagog, kompozytor
-
Gra tradycyjną muzykę polską, jazz oraz utwory dwudziestolecia międzywojennego (jako wibrafonista w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej)
-
W Kapeli: gra na akordeonie, cymbałach, fujarkach
-
-
Karolina Fedak
-
Skrzypaczka, okazjonalnie lutniczka
-
W Kapeli: gra na skrzypcach oraz na własnoręcznie wykonanej suce biłgorajskiej
-
Poza Kapelą występuje również m.in. w zespole Będzie Dobrze
-

GŁOGOWSKA SCENA KULTURY
Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie
To opowieść o śpiewaczce operowej i jej akompaniatorze, który przez lata wiernie jej towarzyszył, nie wypowiadając ani jednego słowa. Jego ciche uwielbienie przeradza się w namiętność, a ta - w niebezpieczną obsesję. Gdy w końcu decyduje się wyznać swoje uczucia, rozpoczyna się dramatyczna rozgrywka między nim a pragmatyczną divą, skupioną wyłącznie na karierze. Ich relacja, dotąd oparta na muzyce i milczeniu, zmienia się w pełne napięcia starcie emocji, w którym granica między miłością a szaleństwem staje się coraz bardziej płynna. To przewrotna i ironiczna opowieść o sile wyobraźni, namiętności i iluzji, w której dźwięki fortepianu są jednocześnie tłem i uczestnikiem tej niezwykłej gry.
Lubuski Teatr w Zielonej Górze
Robert Czechowski
Scenariusz:
Anna Burzyńska
Scenografia:
Adam Łucki
Muzyka:
Daniel Grupa
Występują:
Bartłomiej Adamczak
Elżbieta Donimirska


GŁOGOWSKA SCENA KULTURY
Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie
Czy słyszeliście o lesie, w którym drzewa szepczą tajemnice, a ptaki śpiewają zaczarowane melodie?
Zapraszamy Was do niezwykłego świata, gdzie przygoda czai się za każdym drzewem! Pamiętacie Jolę i Jasia? Tak, dokładnie tych którzy jeszcze niedawno spotkali się ze świętym Mikołajem? - nasze kochane bliźniaki których ciekawość jest większa niż stado wiewiórek! PSSST! Ten las nie jest zwyczajny! Za każdym drzewem może ukrywać się stwór, jakiego jeszcze nie widzieliście. Usłyszycie tajemnicze szepty i chichoty, które wywołają dreszczyk emocji - nie ze strachu, lecz z ciekawości! Na ich drodze stanie Strażnik Lasu, pilnujący spokoju wśród niezwykłych stworzeń, oraz groźny Patron Lasu - stwór, który potrafi wywołać ciarki na plecach. Czy Jola i Jaś przechytrzą leśnego łakomczuszka, zanim skończą w jego zupie? Czy odnajdą to, czego szukają, zanim las odkryje przed nimi wszystkie swoje sekrety? Czy ich odwaga wystarczy, by stawić czoła niespodziankom czającym się za każdym drzewem?
"W zagadkowym lesie" to nie jest zwykły spektakl! To wyprawa do świata magii, śmiechu i emocjonujących przygód! Przygotujcie się na niezapomnianą podróż, która rozbudzi Waszą wyobraźnię i sprawi, że jeszcze długo będziecie wspominać tę leśną tajemnicę.
Czekamy na Was! Kto wie, jakie sekrety wspólnie odkryjemy w sercu zagadkowego lasu?

20.09.2025 r.
GODZ. 18.00
WSTĘP WOLNY
Schyłek wojny trzydziestoletniej. Do Oberży na Przymościu w Telgte zjeżdżają się z różnych stron Niemiec poeci, wydawcy, krytycy, żeby rozmawiać o ważnych sprawach. Wśród nich jest m.in. Andreas Gryphius i Johann Scheffler, znany jako Agelus Silesius.
W spektaklu Teatru Intermedium „Kurażka” pomięć tego spotkania po latach odżywa we wspomnieniach oberżystki i jej dziewki służebnej, a pretekstem do wspomnień staje się pewna książka. Każdy wspomniany epizod wywołuje wspomnienie innych. Przeplatają się różne nastroje – od złości poprzez refleksję, smutek, czasem wesołość i rozbawienie.
„Spotkanie w Telgte” autorstwa Gűntera Grassa, które posłużyło do stworzenia scenariusza spektaklu, to jedno z fikcyjnych spotkań, jakich nie brak w literaturze, które faktycznie nie odbyły się, a mogły się odbyć.
Przed spektaklem krótkie wprowadzenie historyczne przez Michała Górawskiego.

25.09.2025 r.
GODZ. 19:00
BILETY: 85 zł
Bilety dostępne w kasie Teatru (tel. 783 403 503), kasie CK oraz na kupbilecik.pl
Teatr im. Andreasa Gryphiusa
Krzysztof Hanke... i tu właściwie moglibyśmy zakończyć opis. Bo któż z Państwa nie zna serialowego Bercika, współzałożyciela kabaretu "RAK", a zarazem chyba najbardziej znanego obecnie ambasadora śląskiego poczucia humoru? Mamy ogromną przyjemność zaprosić na niezwykłe show, podczas którego śmiech towarzyszył będzie Państwu od samego początku aż do ostatniego bisu! Solowy program Krzysztofa Hanke pt. "Śmiesznie już było" to niesamowita dawka endorfin, w sam raz na zimowy wieczór. Usłyszą Państwo dziesiątki anegdot, opowiadanych z wrodzonym, śląskim wdziękiem. A momentami również z odrobiną śląskiej ironii.
Czas trwania: ok. 90 min.

15.11.2025 r.
GODZ. 18:00
BILETY: 70 zł
Bilety dostępne w kasie Teatru (tel. 783 403 503), kasie CK oraz na kupbilecik.pl
Teatr im. Andreasa Gryphiusa
"Żarty dla mas" to czwarty solowy program Rafała Rutkowskiego.
Komik w najnowszym programie opowiada o dwudziestu latach małżeństwa ze swoją "szwedzką żoną". Żartuje ze starości i bycia mężczyzną po pięćdziesiątce. Z programu dowiecie się także dlaczego Rutek czasami chciałby być kobietą oraz dlaczego tak trudno jest mu przytyć. Komik dzieli się spostrzeżeniami rodzica którego dzieci wchodzą w dorosłość oraz zdradza jak poderwać dziewczynę metodą "na samolot". Opowiada też o lękach przed własną zmywarką, jak smakują szwedzkie śledzie oraz dlaczego najgorszego sylwestra spędził w Chicago.