Kasa w Centrum Kultury 76 833 65 74
Kasa w Teatrze im. A. Gryphiusa 783 403 503

ETHEREAL - wystawa malarstwa Łukasza Korczyńskiego

10. maja - 02. czerwca 2025
Wernisaż: 10 maja godz. 17.00

ETHEREAL - wystawa malarstwa Łukasza Korczyńskiego

 

Ethereal – inaczej eteryczność, ulotność, nieuchwytność – rozumiem jako stan zawieszenia między obecnością a zanikiem, między tym, co materialne, a tym, co ledwo dostrzegalne. W swoich pracach staram się uchwycić tę chwilową, niemal niemożliwą do zatrzymania jakość – światło rozpraszające się w przestrzeni, struktury rodzące się i zanikające na oczach widza.

Wokół tej idei koncentruje się moja pierwsza indywidualna wystawa. Prezentuję na niej obrazy powstałe na przestrzeni ostatnich sześciu lat – zarówno prace z cyklu Materia Światła, jak i najnowsze kompozycje z cyklu Fantasmagorie. Każdy z tych cykli jest próbą uchwycenia nieuchwytnego – poprzez materię, światło, rytmy i napięcia. 

W swojej pracy poszukuję równowagi między abstrakcją a realizmem, próbując znaleźć przestrzeń, w której tradycja malarska spotyka się z współczesną wrażliwością. Natura pozostaje dla mnie nie tyle tematem, ile punktem wyjścia – źródłem obserwacji i inspiracji. To w niej odnajduję rytmy, struktury, napięcia i harmonię, które staram się przełożyć na język malarski. 

Bliskie jest mi dążenie awangardy, zwłaszcza suprematyzmu, do uchwycenia czystej esencji malarstwa – oderwania się od narracji. Podobnie jak suprematyści, szukam momentu, w którym obraz przestaje być odwzorowaniem rzeczywistości, a staje się formą samą w sobie. Jednak zamiast geometrycznego rygoru wybieram organiczność, miękkość i płynność.

W cyklu Materia Światła eksploruję zjawisko świadomego i nieświadomego kreowania formy. Materia staje się motywem i tworzywem jednocześnie, nadając obrazom fizyczną obecność, podczas gdy światło porządkuje przestrzeń, prowadzi spojrzenie i zaciera granice między trwałością a ulotnością. Światło staje się pomostem między materialnością a niematerialnym doświadczeniem.

W cyklu Fantasmagorie rozwijam tę poetykę, wprowadzając większe napięcia między formami i bardziej dynamiczne relacje między strukturą a nastrojem. Kompozycje zawieszone są między rozpoznawalnością a abstrakcją – przywołują skojarzenia z fragmentami natury czy przebłyskami wspomnień, ale nie zamykają się w jednoznacznych interpretacjach. Chciałbym, aby były odbierane jako obrazy uchwycone w procesie stawania się – intensywne i ulotne.

Nie szukam w malarstwie opowieści ani dosłowności. Moje prace zapraszają widza do wewnętrznej podróży – poprzez zanurzenie się w emocjach, intuicji i wspomnieniach. Chciałbym, aby nie przedstawiały świata, lecz pozwalały go na nowo doświadczać – w sposób subtelny, nieoczywisty, osobisty.


BIO:

Łukasz Korczyński – urodzony w Głogowie, malarz i artysta multimedialny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku malarstwo, gdzie kształcił się w pracowniach prof. Piotra Błażejewskiego oraz dr hab. Anny Kołodziejczyk, absolwent Architektury i Urbanistyki na Politechnice Wrocławskiej. Praktyka artystyczna Korczyńskiego koncentruje się przede wszystkim na malarstwie sztalugowym, jednak obejmuje także działania multimedialne związane z instalacją, happeningiem i animacją 3D. Inspiracje czerpie z natury i zjawisk optycznych, tworząc nastrojowe kompozycje balansujące na granicy abstrakcji i realizmu. W 2020 roku przeprowadził projekt artystyczny Ładny Neptun, zakończony happeningiem z udziałem mieszkańców Głogowa i wydaniem okolicznościowej pocztówki z Zatoki Neptuna w Głogowie. W 2024 stworzył wirtualny spacer po koncepcyjnym wnętrzu XII-wiecznego głogowskie grodu zaprezentowany w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu oraz Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. 

Brał udział w wystawach zbiorowych, m.in. 28. Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego w Galerii Sztuki w Legnicy (2024), Przestrzeń Między Wymiarami w Akceleratorze Kultury w Kaliszu (2025),  Arche, Archeo, Archeologia w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (2025), Archeologia w sztuce w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (2025), Synergia w Gaworzycach (2024), Postawy 7 w Mia Art Gallery we Wrocławiu (2021)

Centrum Kultury wydarzenia

Centrum Kultury

Teatr Wydarzenia

Teatr im. Andreasa Gryphiusa

Klub Mayday wydarzenia

KLUB MAYDAY

 

Głogowskie Spotkania Jazzowe

Co roku prezentujemy światowe sławy Jazzu

Głogów na stałe wpisany w mapę światowego Jazzu
Plakatowanie

Zobacz gdzie możesz być widoczny

Nagłośnienie & Oświetlenie

Sprawdź jakim sprzętem dysponujemy

Wynajem pomieszczeń

Skorzystaj z naszej oferty wynajmu

CENTRUM KULTURY

rondo Konstytucji 3-go Maja 2, 67-200 Głogów

KLUB MAYDAY

ul. Perseusza 11, 67-200 Głogów

TEATR IM. A. GRYPHIUSA

Rynek 8, 67-200 Głogów

Deklaracja dostępności

Kasa CK MOK 

76 833 65 74

Sekretariat

76 833 41 40