Lubisz słuchać o historii? Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat przeszłości?

Wtorki z historią” w Klubie Mayday to coś dla Ciebie!

Wtorki z historią” to cykl spotkań o historii, które odbywać się będą w każdy wtorek w Klubie Mayday.

Harmonogram:

Na Dzień Kobiet

Kobiety u władzy. Sylwetki trzech wybitnych kobiet: Katarzyna Medycejska, Elżbieta Wielka, Katarzyna Wielka.

Porozmawiamy na temat pozycji kobiet w przeszłości. Ich pozycja w życiu publicznym była silniejsza niż się powszechnie uważa.
Trzy bohaterki naszego spotkania znalazły się na samym szczycie władzy w swoich krajach. Wszystkie to niejednoznaczne postaci,
zagarniające terytoria sąsiednich krajów, czy prześladujące swoich poddanych o innych poglądach religijnych.
Zarazem wszystkie były wielkimi przywódczyniami i należy je zaliczyć do grona największych polityków swojej epoki.

Początki państwa polskiego.

Kim był Mieszko I? Powstanie zjednoczonego państwa.

Pochodzenie Mieszka I jest przedmiotem wielu spekulacji i gorących dyskusji między historykami.
Fakty są takie, że nie wiemy kim był Mieszko, ani skąd pochodził. Poruszamy się w tej kwestii na poziomie hipotez.
Wiemy za to, że doprowadził do zjednoczenia podzielonych dotąd plemion i stworzenia podwalin pod średniowieczną Polskę. Przyjął także chrzest.

Rewolucja francuska

Przyczyny rewolucji, jej przebieg, dynamika i rozwój. Podstawy ideowe.

Rewolucja francuska to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach. Gdyby nie ona historia potoczyłaby się inaczej.
Rewolucja jest wśród potomnych bardzo kontrowersyjna. Jedni podkreślają jej wspaniałe idee i dokonania, inni krytykują terror i przemoc jaki wywołała.
Obie strony mają swoje racje – rewolucja francuska wymyka się próbom jednoznacznej oceny.

Kozacy zaporoscy

Kim byli Kozacy i dlaczego stanowili problem dla Rzeczpospolitej?

Kozacy zaporoscy byli znakomitymi żołnierzami. Żyjący na pograniczu Rzeczpospolitej, Rosji i Chanatu Krymskiego stali się trudnym sąsiadem
i ogromnym problemem Rzeczpospolitej, której formalnie podlegali. Ich łupieżcze wyprawy dotarły nawet do Stambułu,
a dokuczliwe napady przeciw Turcji i Tatarom stanowiły ogromny problem w relacjach Rzeczpospolitej z Imperium Osmanów.
Kolejne powstania Kozaków przeciwko Rzeczpospolitej próbującej ich okiełznać osłabiały państwo polsko-litewskie.