Lubisz słuchać o historii? Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat przeszłości?

„Wtorki z historią” w Klubie Mayday to coś dla Ciebie!

„Wtorki z historią” to cykl spotkań o historii, które odbywać się będą w każdy wtorek w Klubie Mayday.

Harmonogram:

2.04.2024

Jagiellonowie na tronach Europy.

Polityka dynastyczna Jagiellonów i ich rządy w Polsce, Litwie, Czechach i na Węgrzech.

Pod koniec XV w. Jagiellonowie byli drugą obok Habsburgów najpotężniejszą dynastią Europy. Sprawna polityka Kazimierza Jagiellończyka
doprowadziła do objęcia przez jego ród władzy w Czechach i na Węgrzech – oprócz Litwy i Polski, gdzie Jagiellonowie rządzili już wcześniej.
Niestety, po śmierci Kazimierza jagiellońska potęga zaczęła kruszeć.

9.04.2024

Wojna secesyjna

Przyczyny wybuchu, przebieg i konsekwencje.

Wojna secesyjna pozostaje najkrwawszym konfliktem w historii Stanów Zjednoczonych. Zginęło ok. 600 tysięcy ludzi z populacji kraju liczącej
wtedy ok. 30 mln ludzi. Dlaczego wybuchła wojna secesyjna? Czemu trwała tak długo? Co sprawiło, że była tak krwawa?
Na te pytania odpowiemy podczas spotkania.

Wikingowie

Wyprawy morskie Wikingów i ich wpływ na średniowieczną Europę.

Wikingowie byli postrachem wczesnośredniowiecznej Europy. Groźni najeźdźcy ze Skandynawii pustoszyli szerokie połacie Europy,
a na niektórych obszarach zatrzymali się na dłużej. Ich wyprawy dotarły także daleko na zachód – na Islandię, Grenlandię, a także do Ameryki Północnej.

Konstytucja 3 maja

Kontekst uchwalenia i postanowienia. Wojna w obronie Konstytucji.

Uchwalenie konstytucji 3 maja było rozpaczliwą próbą ratowania Rzeczpospolitej – okrojonej terytorialnie i pogrążonej w kryzysie.
Konstytucja wieńczyła reformy Sejmu Wielkiego. Była nowoczesnym, jak na tamte czasy, aktem prawnym. Niestety, na skutek interwencji
Rosji oraz błędów przywódców dorobek reformatorski został zaprzepaszczony, a na Rzeczpospolitej dokonano kolejnego rozbioru.