INTERGLACJAŁ - wystawa malarstwa Natalii Brzezińskiej

GODZ. 19.00

Galeria Edukacji Twórczej CK MOK GŁOGÓW

INTERGLACJAŁ - W oczekiwaniu na ponowne zlodowacenie

Prezentowany zestaw prac pt. Interglacjał stanowi efekt analizy fenomenu lodowca. Zjawisko, które zapragnęłam eksplorować w swojej pracy artystycznej, gigatony lodu, tworzące pływające wysypy w strefie podbiegunowej, połacie kilkunastu milionów kilometrów kwadratowych, obrastające piąty co do wielkości kontynent na świecie i najwyższe szczyty
górskie tworzą dla mnie zajmujący obraz form oraz geometrycznych podziałów. Struktura, konstrukcja, z reguły powtarzalna, fascynuje mnie swoją istotą nieposkromionego, pierwotnego terenu, którego ekstremalne warunki dopuszczają do stałego życia tylko wyselekcjonowane grupy organizmów. Nieokiełznane powierzchnie lodowców będące niekiedy
trudnością, w istocie odzwierciedlają stabilny obraz natury, która daje nam wgląd do największego rezerwuaru wody słodkiej na Ziemi.
Tytuł wystawy Interglacjał, odnosi się do obecnie panującego okresu międzylodowcowego i skupia się na trwającej epoce Holocenu. W swojej pracy artystycznej pragnę zwrócić uwagę iż lodowce, których obecność zapewnia stabilizację klimatu dla życia na Ziemi są w okresie cofania się z zajmowanych obszarów. Obserwowane zjawisko jest naturalnym procesem dla klimatu interglacjalnego jednak współczesne globalne ocieplenie przyspiesza i wzmaga ów topnienie. Analogicznie ciągła ekspansja natury może doprowadzić do wzrostu temperatury, co w konsekwencji będzie tożsame z nadejściem tzw. epoki lodowej.
Kreowana przeze mnie myśl pozwala stwierdzić, że lodowce będące naszym wybawieniem w czasie globalnego ocieplenia, dla przyszłych pokoleń mogą oznaczać apokalipsę.

NATALIA BRZEZIŃSKA

Urodzona w 1996 roku. W czerwcu 2021 roku z wyróżnieniem ukończyła Malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu pod kierunkiem dr
hab. prof. UAP Tomasza Kalitko, prezentując pracę pt. Fala sejsmiczna. W trakcie studiów brała udział w wymianie studenckiej, odbywając częściowo studia za granicą na Kyoto City University of Arts w Japonii i Polytechnic of Leiria w Portugalii.
Uczestniczka wystaw krajowych i międzynarodowych m.in. Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2021, The 30. International Students Exhibition w Japonii, 3. Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów, The Blue Biennale w Rumunii. W 2020 r. Brzezińska otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia.
Od 2021 roku pełni funkcję asystentki w VII Pracowni Malarstwa dr hab. prof. UAP Joanny Marcinkowskiej na Wydziale Malarstwa i Rysunku na macierzystej uczelni. Od 2023 roku
współprowadzi Galerię Sztuki Kraska działającą we współpracy z Uniwersytetem