DKF Szpula zaprasza na ZAKOŃCZENIE SEZONU FILMOWEGO 2023/2024 - "STREFA INTERESÓW"

DKF Szpula zaprasza na ZAKOŃCZENIE SEZONU FILMOWEGO 2023/2024 -
"STREFA INTERESÓW"

20.06.2024 godz. 20.00

CK/MOK

Bilety: 15zł/osoba

DKF Szpula zaprasza na ZAKOŃCZENIE SEZONU FILMOWEGO 2023/2024 -
"STREFA INTERESÓW"
Scenariusz i reżyseria: Jonathan Glazer
Występują: Sandra Hüller, Christian Friedel, Ralph Herforth
Kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania, USA
Rok produkcji: 2023
Gatunek: Dramat, Wojenny
Czas trwania: 105 min
Nagrody: 2 Oscara, 20 innych nagród i 56 nominacji
Bilety: 15zł/osoba - dostępne wkrótce

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwigi, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?
Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. „Strefa interesów” to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.
Nagrody i festiwale
Oscary 2024
Najlepszy Film Międzynarodowy
Najlepszy Dźwięk